Skip to content Skip to footer

Od stycznia 2022 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy, pozwalające wybudować dom do 70m2 w uproszczonej procedurze. Program Polski Ład nazywa to rozwiązanie „dom bez formalności”. Co dokładnie zmieniło się w przepisach i jakie warunki trzeba spełnić, aby zbudować dom bez pozwolenia?

Dom do 70 metrów

Domy na zgłoszenie

Domy na zgłoszenie nie są czymś nowym w Polskim prawie, jednak dotychczas bez pozwolenia można było budować domy do 35m2. Nowe przepisy umożliwiły budowę większych budynków i w ten sposób możliwe stało się stawianie na zgłoszenie domów jednorodzinnych do 70m2.

Główne założenia nowej ustawy wyeliminowały konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Jakie warunki musi spełnić dom całoroczny bez pozwolenia?

  • Stawiany budynek musi być domem jednorodzinnym, wolnostojącym, posiadającym nie więcej niż dwie kondygnacje.
  • Powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70m2, co przy domu dwukondygnacyjnym może dać do 100 m2 powierzchni użytkowej.
  • Dom musi w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
  • Dom może być zbudowany tylko na własne cele mieszkaniowe.

Domy bez pozwolenia 70m2 – projekty

Do budowy domu do 70m2 bez pozwolenia konieczny jest projekt architektoniczno-budowlany. Skąd wziąć taki projekt? Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można znaleźć przykładowe projekty domów do 70m2. Nie sprawdzą się one jednak na każdej działce i często trzeba dokonywać odpłatnych modyfikacji z architektem. Niektóre zmiany w projekcie wymagają też uzyskania zgody autora. Dlatego najlepszym pomysłem jest wybranie projektu od razu skrojonego pod własne potrzeby. Gotowych projektów stale przybywa, a ich różnorodność sprawia, że łatwo znaleźć dom dostosowany do konkretnej działki i własnego gustu. W razie potrzeby, można też skorzystać z przygotowania projektu indywidualnego.