Skip to content Skip to footer

Co to jest działka siedliskowa?

Podczas poszukiwań działki pod budowę domu, spotkać się można z ogłoszeniem o działce siedliskowej na sprzedaż. Zazwyczaj wyróżnia się ona atrakcyjnym położeniem oraz niską ceną. Naturalnie pojawia się wtedy pytanie – gdzie jest haczyk? Czy na działce siedliskowej można zbudować dom i na niej zamieszkać? Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Działka siedliskowa – czym jest i co ją charakteryzuje

Termin działka siedliskowa, zwana też zamiennie siedliskiem, to zwyczajowa nazwa, nie mająca swojej dokładnej definicji w przepisach prawa. Mimo to stosowana jest w rozporządzeniach i uchwałach. Pod pojęciem działki siedliskowej rozumie się grunty rolne, znajdujące się pod zabudowaniami gospodarstwa rolnego lub też grunty mogące służyć pod taką zabudowę. Oznacza to, że działka siedliskowa jest działką rolną, przeznaczoną dla budynków związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, takich jak: budynki hodowlane, inwentarskie, gospodarcze czy też mieszkalne, należące do rolnika i jego rodziny.

Kto może kupić działkę siedliskową?

Właścicielem działki siedliskowej może zostać każdy. Nie ma wymogu, aby być rolnikiem, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby legalnie ją kupić. Jeżeli działka ma mniej niż 1ha, zakup nie będzie wymagał zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Należy jednak mieć na uwadze, że działka siedliskowa nie jest działką budowlaną i istnieją w związku z tym ograniczenia, co do wznoszenia na niej budynków.

Kto może budować na działce siedliskowej?

Ponieważ siedlisko nie jest działką budowlaną, prawo do stawiania tam budynków mieszkalnych mają tylko rolnicy. Należy przy tym pamiętać, że rolnik również musi przestrzegać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Jeśli zamierzasz kupić działkę siedliskową, a nie jesteś rolnikiem, to przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba będzie tę działkę odrolnić. To samo tyczy się sytuacji, gdy planujesz przebudowę istniejących na siedlisku budynków. Ważne przy tym jest, aby jeszcze przed zakupem działki zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, czy jakiekolwiek prace budowlane będą na wybranej działce możliwe.

Czy warto kupić działkę siedliskową?

Działka siedliskowa to z wydaje się być kuszącą propozycją, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Osoby nie będące rolnikami muszą liczyć się z odrolnieniem ziemi, jeśli planują jakiekolwiek prace budowlane. Odrolnienie działki nie jest procesem łatwym, wymaga wielu formalności, a trwać może nawet kilka lat.
Lepszym wyjściem będzie kupno działki siedliskowej z postawionym na niej domem. Nadal jednak przebudowa istniejącego budynku musi zostać poprzedzona odrolnieniem.

Najwięcej korzyści z zakupu siedliska mają osoby będące rolnikami, ponieważ łatwiej zagospodarują taką ziemię. Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, czy też nie, przed zakupem działki siedliskowej udaj się do gminy i dowiedz się, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz dopytaj o kwestię odrolnienia, jeśli będzie ci ono potrzebne. Dopiero po uzyskaniu konkretnych informacji, będzie można ocenić, na ile zakup działki będzie atrakcyjny i czy spełni nasze oczekiwania.