Skip to content Skip to footer

Prawidłowe ustawienie domu względem stron świata, dlaczego to ważne?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas projektowania domu jest jego prawidłowe ustawienie względem słońca. Dobry dostęp do światła słonecznego wpływa nie tylko na samopoczucie domowników, ale zapewnia także odpowiednie dogrzanie pomieszczeń. Wyjaśniamy, jakie usytuowanie domu na działce będzie najlepsze i dlaczego.

Planując budowę domu, trzeba dopasować projekt do miejscowego planu zagospodarowania oraz wielkości i kształtu działki. Warto jednak wziąć pod uwagę także usytuowanie przyszłego domu względem stron świata. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie skierowanie wejścia lub okien, ale także umiejscowienie podjazdu, garażu, kuchni czy sypialni.

Dlaczego ustawienie domu względem słońca jest ważne?

Żeby zrozumieć, dlaczego właściwe usytuowanie domu jest ważne, warto prześledzić drogę słońca w ciągu dnia na przestrzeni wszystkich pór roku:

  • w najdłuższym dniu w roku, czyli w pierwszy dzień lata, słońce wstaje na północnym wschodzie, „wędruje” do strony południowej, a zachodzi na północnym zachodzie;
  • podczas równonocy wiosennej i jesiennej, słońce wstaje na wschodzie, przechodzi przez południe, a zachodzi na zachodzie;
  • w najkrótszym dniu w roku, czyli w pierwszy dzień zimy, słońce wstaje na południowym wschodzie, przechodzi przez południe i zachodzi na południowym zachodzie.

Oznacza to, że niezależnie od pory roku, zawsze najbardziej oświetloną częścią domu będzie strona południowa. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy dostęp do światła słonecznego trwa bardzo krótko i jest ono dostępne tylko od strony południowej.

Jak ustawić dom względem stron świata?

Biorąc pod uwagę „wędrówkę” słońca po niebie, najlepiej ustawić budynek najdłuższą krawędzią prostopadle do kierunku południowego. Dodatkowo wszystkie dzienne pomieszczenia, takie jak salon, jadalnia czy pokój dziecięcy powinny mieć okna od strony południowej.

Ułożenie takie zagwarantuje odpowiednie dogrzanie pomieszczeń oraz dobrą ekspozycję na światło dzienne. Dodatkowo przed domem od strony południowej warto zlokalizować ogród i taras.

okna a strony świata
źródło: pixabay.com

Natomiast za domem od strony północnej jest dobre miejsce na podjazd samochodowy i garaż, a także wejście do domu. Kuchnię również lepiej ustawić w kierunku północnym, ponieważ podczas gotowania i pieczenia podnosi się tam temperatura, a promienie słoneczne mogłyby spotęgować ten efekt.

Jeśli chodzi o sypialnię, to dobrym pomysłem jest zlokalizowanie jej po stronie wschodniej, z oknami skierowanymi właśnie w tym kierunku. Zyskamy dzięki temu pobudkę wraz ze słońcem i piękne promienie wschodzącego słońca o poranku.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zastosować powyższe rady podczas budowy własnego domu. Zyskamy dzięki temu na lepszym samopoczuciu, a także obniżymy rachunki za prąd na oświetlenie domu oraz jego ogrzewanie.