Skip to content Skip to footer

Styl loftowy, zwany też industrialem, kojarzy się przede wszystkim z dużymi budynkami i ogromną przestrzenią. Nic w tym dziwnego, bowiem loft wywodzi się właśnie z adaptacji fabrycznych hal na pomieszczenia mieszkalne. Czy da się jednak efektownie wprowadzić styl loftowy do małych domów?

sty
Styl loftowy – czym się wyróżnia?

Styl loftowy to przede wszystkim surowa przestrzeń: nieotynkowane ściany, stalowe elementy nośne budynku, stalowe drzwi i okna, przemysłowe lampy. Styl ten charakteryzuje się minimalizmem, dlatego wystrój będzie miał jak najmniej dodatków. W lofcie króluje cegła, stal i duże przeszklenia.

Loftowy styl w małym domu

Jeśli nie planujemy mieszkać w ogromnym domu, a podobają nam się loftowe wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić w ten sposób mały dom. Najlepiej jednak uwzględnić ten styl aranżacji już na etapie projektowania, dzięki czemu będzie można uzyskać wiele cennych elementów stylistycznych, takich jak widoczne belki konstrukcyjne czy nieotynkowane ściany.

Jedną z podstawowych cech loftu jest otwarta przestrzeń. Budując dom, można go zatem tak zaprojektować, aby było w nim jak najmniej dzielących pomieszczenia ścian. Warto w tym przypadku połączyć kuchnię z salonem i np. przedpokojem. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy wrażenie większej przestronności.

Warto również pomyśleć o wyższym stropie niż standardowy lub rezygnacji z piętra na rzecz antresoli. Wysokie sufity to ważny element loftowego wnętrza. Oprócz optycznego dodania przestrzeni, nawiązują do wysokich hal fabrycznych, z których loft się wywodzi.

Stalowe belki konstrukcyjne to bardzo pożądany element. Jeśli budujemy dom szkieletowy stalowy, warto zapytać architekta o możliwość wyeksponowania wewnątrz elementów szkieletu. Można to zrobić np. na suficie, odkrywając belki stropowe.

Prawdziwy loft nie istniałby bez drzwi i okien loftowych. Można powiedzieć, że to wręcz podstawa tego stylu. Istnieje na rynku wiele firm, w tym firmy polskie, które zajmują się produkcją wysokiej jakości stalowych drzwi i okien. Warto zastosować w swoim domu drzwi razem z doświetlami – chodzi o przeszklone „ściany” wokół drzwi. Takie rozwiązanie jeszcze mocniej podkreśla loftowy styl, świetnie się prezentuje, a przy tym zwiększa ilość światła w pomieszczeniach i optycznie dodaje przestronności.

Jeżeli nie budujemy domu z cegły, a chcielibyśmy mieć we wnętrzu domu ceglaną, nieotynkowaną ścianę, jest na to sposób. Do wyboru mamy różne płytki z cegły, które bardzo dobrze imitują stary mur.

Na koniec zostają już dodatki: loftowe lampy, stoły, stoliki, regały oraz inne meble. Sprawdzą się ozdoby z drewna, jutowego sznura i stali. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ich ilością – loft to także minimalizm.

Styl loftowy w małym domu jest możliwy i co najważniejsze – daje równie piękny efekt, jak w dużych budynkach.