Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Artykuły Domy Drewniane Mobilne Modułowe Ogrody

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin działki?

Jednym z ważnych etapów na drodze do realizacji marzenia o wybudowaniu własnego domu, jest zakup właściwej działki. Po wstępnej weryfikacji działki przez ogłoszenie lub rozmowę z właścicielem, nadchodzi czas na jej odwiedzenie i obejrzenie.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty na działce budowlanej?

Oglądanie działki budowlanej
źródło: unsplash.com

Formalności przede wszystkim

Jeszcze zanim przyjedziemy na działkę, upewnijmy się, że znamy stan prawny działki. Przejrzyjmy księgi wieczyste i sprawdźmy, kto jest właścicielem nieruchomości oraz czy działka jest obciążona hipoteką, służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym. Zapoznajmy się także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ukształtowanie terenu

To, czy teren działki będzie płaski, pochylony, wklęsły lub wypukły, będzie miało duże znaczenie dla późniejszej budowy domu. Ukształtowanie terenu często decyduje o projekcie domu, ponieważ warunkuje możliwości budowlane. Najlepszym terenem jest działka o regularnym kształcie i płaskiej, równej powierzchni, o nachyleniu nie przekraczającym 5%. Każda większa nierówność generuje koszty związane z jej wyrównaniem. Budowa domu na działce wypukłej lub pochyłej będzie utrudniona, a dom taki będzie wymagał indywidualnego projektu. W przypadku działki wklęsłej, choć ta nie zdarza się zbyt często, konieczne będzie sprawdzenie poziomu wód gruntowych.

Lokalizacja działki

Warto przeanalizować położenie działki względem drogi dojazdowej i to, w jakim stanie jest ta droga. Istotne jest też położenie działki względem stron świata. Jeśli teren jest pochylony, to w którym kierunku? Pochylenie w stronę północną sprawi, że wybudowany tam dom będzie słabo nasłoneczniony. Lepszą sytuacją jest nachylenie w kierunku północno-zachodnim lub południowym.

Zwróćmy także uwagę na otoczenie działki. Jeśli marzymy o pięknym, wiejskim widoku z okna, to sąsiedztwo supermarketu z wysokim szyldem reklamowym lub blokowisko może nam te marzenia przekreślić. Wówczas nawet wysoki żywopłot może nie rozwiązać sprawy.

Oprócz aspektów wizualnych otoczenia, równie ważne są emitowane w okolicy hałasy oraz zapachy. Ich źródłem może być np. fabryka bądź ruchliwa droga. Jeśli w promieniu kilku kilometrów znajduje się lotnisko lub tor wyścigowy, to również wpłyną one na zakłócenie ciszy w okolicy.

działka budowlana
źródło: unsplash.com

https://unsplash.com/photos/TK1M8kewMVM

Uzbrojenie terenu

Dużą zaletą będzie działka już uzbrojona w potrzebne media, takie jak prąd, woda, kanalizacja, gaz. Jeśli nie jest uzbrojona, należy dowiedzieć się, czy pobliżu znajdują się już sieci kanalizacyjna, energetyczna i wodociągowa, bo to wpłynie na koszt uzbrojenia działki.

Sąsiedztwo

Chodź może nie jest to najważniejszą kwestią, niemniej wpływa ona na komfort mieszkania. Dlatego warto poświęcić też trochę uwagi temu, kto zamieszkuje w okolicy. Możemy spróbować porozmawiać z ludźmi z sąsiedztwa, warto też przyjrzeć się jak wyglądają sąsiednie posesje.

Podziel się