Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
Artykuły Domy Drewniane Mobilne Modułowe Wnętrza

Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe – które wybrać?

Jednym z głównych dylematów, których doświadczamy przy wyborze nowych okien, jest to, z jakiego materiału mają być wykonane.

Dotychczas wystarczającą zagwozdkę stanowił wybór: okna drewniane czy plastikowe? Jednak coraz częściej do dyskusji dołącza się także zyskujące popularność okna aluminiowe. Dlatego warto zaznajomić się z wadami i zaletami każdego rozwiązania, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Okna w domu

Okna drewniane

Chociaż kiedyś spotykane były w każdym domu, teraz stały się wręcz towarem luksusowym. Przede wszystkim wyróżniają się estetycznym wyglądem. Jeśli zdecydujemy się na bezbarwną powłokę zabezpieczającą, możemy cieszyć się unikalnymi, naturalnymi wzorami ze słojów drewna, które przyozdobią nasze wnętrza.

Drewniane okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz dobrą izolacją akustyczną. Ze względu na dużą sztywność drewna, można stosować duże rozmiary ram, zatem nadają się na większe przeszklenia. Okna z drewna nie ulegają odkształceniom pod wpływem ciepła.

Okna drewniane wymagają jednak lepszej konserwacji niż pozostałe okna. Aby uchronić je przed wpływem wilgoci, należy kilka razy w roku kontrolować ich stan, warto je również stosować preparaty ochronne. Niewątpliwą wadą okien drewnianych jest także ich cena – są droższym zakupem niż np. okna plastikowe.

Okna plastikowe

Popularnie znane jako okna PCV, choć prawidłowy skrót to PVC. Są obecnie najpopularniejszym typem okien, głównie ze względu na niską cenę zakupu oraz duży wybór i dostępność. Nie wymagają szczególnej konserwacji, ponieważ są odporne na wilgoć. Mają dobre parametry akustyczne i termoizolacyjne.
Ze względu na rozszerzalność cieplną, wymagany jest odpowiedni montaż, uwzględniający odstęp między oknem a ścianą. Okna PVC nie nadają się na duże przeszklenia, ponieważ nie mają wystarczającej sztywności. Są też oknami trudnymi w naprawie, która często okazuje się nieopłacalna.

Okna aluminiowe

To coraz częściej stosowane okna, szczególnie w nowoczesnych budynkach. Aluminiowe okna wykorzystywane są do dużych przeszkleń, ze względu na ich wytrzymałość, sztywność, a przy tym niewielką masę. Są odporne na korozję oraz pleśń. Aluminium jest plastycznym materiałem, zatem umożliwia tworzenie profili o nietypowych kształtach. Pomimo, że aluminium jest metalem i przewodzi ciepło, to okna aluminiowe mają dobre parametry termoizolacyjne ze względu na wypełnienie materiałami izolacyjnymi.
Do ich wad należy zaliczyć trudność w ewentualnej naprawie – jeśli rana zostanie w jakiś sposób wygięta lub mocno porysowana, wówczas trzeba ją wymienić. Wysoka jest również cena zakupu. Będzie ona tym wyższa, im bardziej niestandardowe rozwiązanie wybierzemy.

Okna - różne rodzaje

Jakie okna wybrać?

Ponieważ coraz większy nacisk kładzie się na zwiększenie izolacji termicznej budynków, producenci wszystkich rodzajów okien, niezależnie od materiału wykonania, oferują produkty z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Warto jednak przed wyborem zaznajomić się z konkretnymi wartościami i wybrać najniższą z możliwych. Oprócz kwestii termoizolacji, ważnym aspektem będzie oczywiście koszt zakupu. Cena okien PVC będzie najniższa, droższym rozwiązaniem będą okna drewniane, a cena okien aluminiowych najprawdopodobniej będzie najwyższa. Nie bez znaczenia są również walory wizualne, koncepcja urządzenia naszego domu oraz podejście do konserwacji okien, dlatego wybór materiału wykonania okna to zawsze indywidualna kwestia.

Podziel się