Skip to content Skip to footer

W dobie intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz zmieniających się oczekiwań względem budownictwa, pojawia się coraz więcej innowacyjnych pomysłów na dom. Obok domów modułowych, coraz popularniejsze stają się również domy szkieletowe. Jednak jak w przypadku każdej nowinki, zdania na ich temat są podzielone. W tym artykule odpowiadamy, czym są domy szkieletowe oraz przedstawiamy ich zalety, które dają im przewagę nad innymi typami domów.

Dom szkieletowy w trakcie budowy

Co to jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy, jak sama nazwa wskazuje, jest budynkiem powstałym na bazie szkieletu, który pełni funkcję nośną. Jest on często wykonany z drewna, choć może być również stalowy. Do szkieletu montowane są elementy wypełniające – ściany. Sposób budowy różni się zatem znacząco od tradycyjnego domu murowanego.

Pierwsze projekty domów szkieletowych powstały w Ameryce Północnej, dlatego często nazywa się je również domami kanadyjskimi lub po prostu „kanadyjczykami”. W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku zaczęły zyskiwać popularność w naszych regionach, jednak przez brak odpowiedniej wiedzy i niewłaściwą budowę, szybko zostały uznane za nietrwałe, nieszczelne i kiepskiej jakości
budynki. Jak jest w rzeczywistości?

Domy szkieletowe są godnymi uwagi rozwiązaniami.

Jeśli zostanąwykonane z należytą starannością i z odpowiedniej jakości materiałów, nadają się nawet do obszarów o znacznie zimniejszym klimacie i mroźniejszych zimach, niż te spotykane w Polsce. Domy szkieletowe mogą stać się domami pasywnymi.

Zalety domów szkieletowych

  • krótki czas budowy – konstrukcja domów szkieletowych powstaje w około 2-3 miesiące, drugie tyle trzeba doliczyć na prace wykończeniowe. Przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych można ten proces jeszcze bardziej skrócić;
  • mniejsze obciążenia wywierane na grunt – daje to możliwość wykonania węższych fundamentów;
  • budować można nawet zimą – po wylaniu fundamentów, podczas wznoszenia domu szkieletowego nie występują już praktycznie prace mokre, zatem montaż kolejnych elementów jest możliwy także w sezonie zimowym;
  • porządek na placu budowy – podczas budowy domu szkieletowego na placu budowy powstaje mniej odpadów materiałowych, przez co łatwiej zachować porządek;
  • cały proces u jednego wykonawcy – budowę domu szkieletowego możemy powierzyć od początku do końca jednej firmie, dzięki czemu odpowiedzialność za poszczególne etapy spoczywa na jednym wykonawcy. Na domy szkieletowe udzielana jest również gwarancja.

Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do budowy?

Domy szkieletowe wiążą się z kilkoma wymogami, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem budowy:

  • konieczność zgromadzenia całej kwoty na budowę – podczas budowy domu szkieletowego nie można zrobić dłuższej przerwy, wystawiając niedokończoną budowlę na działanie czynników atmosferycznych. Szybka budowa wiąże się z koniecznością zgromadzenia całej sumy potrzebnej na dom jeszcze przed rozpoczęciem budowy;
  • budowę trzeba szczegółowo zaplanować – lekka konstrukcja domu szkieletowego wiąże się z  tym, że z wyprzedzeniem trzeba przewidzieć, gdzie w naszym domu umieścimy cięższe przedmioty, jak na przykład pianino czy ciężkie szafy. Wówczas w tych miejscach stosuje się wzmocnienia konstrukcji.
Dom szkieletowy - budowa

Domy szkieletowe – cena

Często spotykamy się z opinią, że domy szkieletowe są tańsze od murowanych. Nie zawsze tak jednak jest, a ceny zmieniają się w zależności od aktualnych kosztów materiałów budowlanych. Dużo zależy również od wybranego projektu – czy będzie to gotowy projekt dostępny od ręki, czy też wykonany na indywidualne zamówienie. Należy liczyć się z tym, że prawidłowo wykonany dom szkieletowy, z wysokiej jakości materiałów, raczej nie będzie dużo tańszy od murowanego odpowiednika.

Czy warto zamieszkać w domu szkieletowym?

Dobrze wykonany dom szkieletowy, wybudowany przez rzetelną, znającą się na swoim fachu firmę, będzie równie dobrym wyborem, jak tradycyjny dom murowany. Domy zbudowane w technologii szkieletowej są trwałymi budynkami – przyjmuje się, że można je użytkować bez generalnego remontu przez około 50 lat, a przy odpowiedniej konserwacji posłużą o wiele dłużej. Domy te od lat cieszą się uznaniem w wielu krajach.

Ostateczny wybór zależy od naszych priorytetów i preferencji. Jeśli ciężko nam się zdecydować, warto nawiązać kontakt z firmami specjalizującymi się w tego typu budownictwie i zapoznać się z wykonanymi projektami bądź zobaczyć domy pokazowe. Dobrym pomysłem są również targi domów, podczas których można lepiej zapoznać się daną technologią.

Komentarze