Skip to content Skip to footer

Rozgrzewający i uspokajający widok palącego się płomienia w kominku to świetny sposób na zaaranżowanie wyjątkowego wieczoru w swoim małym domu czy nawet mieszkaniu. Nie trzeba być posiadaczem domu z instalacją kominową, aby móc sobie pozwolić na takie przyjemności. Rozwiązaniem jest właśnie biokominek.

biokominek

Co to jest biokominek?

Biokominkiem nazywa się kominek opalany płynnym paliwem na bazie alkoholu, tzw. biopaliwem. Paliwo to spala się do pary wodnej i niewielkiej ilości dwutlenku węgla, nie wytwarzając dymu, sadzy ani popiołu. Dzięki temu biokominki nie wymagają instalacji kominowej do odprowadzania spalin, zatem można stosować je niemal w każdym pomieszczeniu lub na tarasie. Ważne, aby miejsce w którym będzie zastosowany biokominek, było dobrze wentylowane lub regularnie wietrzone.

Rodzaje biokominków

Biokominki dzielą się ze względu na sposób ich montażu. W ten sposób wyróżnia się:

Biokominki do zabudowy

  • montuje się je we wnęce na dodatkowej ściance, mocowanej do istniejącej ściany, wykonanej z metalowego stelażu obudowanego ognioodpornymi płytami. Można też wykorzystać do tego gotowe zestawy do zabudowy.

Biokominki wiszące

  • charakteryzują się łatwym montażem, bo nie wymagają przygotowywania wnęki. Można je zastosować na prawie każdej ścianie, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych.

Biokominki wolnostojące

  • nie wymagają żadnego montażu, wystarczy ustawić je w wybranym miejscu. Dzięki szerokiej dostępności rozmiarów, można znaleźć zarówno małe biokominki na stół, jak i duże biokominki zewnętrzne na taras lub do ogrodu.

Czy biokominek nadaje się do ogrzewania domu?

Przeznaczeniem biokominków jest przede wszystkim wywołanie efektu wizualnego i udekorowanie wnętrz. Biokominki wytwarzają niewielką ilość ciepła, która z reguły nie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu lub podnosi ją o niewielkim stopniu, zatem nie nadają się jako jedyne źródło ogrzewania, a jedynie jako jego uzupełnienie. Są z kolei dobrym sposobem na nawilżenie powietrza, dzięki wytwarzanej parze wodnej. Można również dodać do paliwa olejki do aromaterapii, dzięki którym uzyskamy przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Interesuje Cię temat małych domów? Przeczytaj więcej na ten temat.