Budynki zbudowane z kontenerów kojarzą się głównie z pomieszczeniami socjalnymi, stawianymi na terenie zakładów przemysłowych lub na placach budowy. Zdarzają się również biura kontenerowe. Nie powinien dziwić zatem fakt, że z kontenerów morskich powstają także domy mieszkalne i coraz więcej firm oferuje takie rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o małe domy.
Czym się charakteryzują domy kontenerowe i czy można w nich zamieszkać?
Czym właściwie są domy z kontenerów?
Dom kontenerowy to kontener morski przekształcony na przestrzeń mieszkalną. Do budowy takich domów często wykorzystywane są kontenery używane, zgodnie z ideą „zero waste”, chociaż równie dobrze można w tym celu wykorzystać kontener nowy. W przypadku kontenerów używanych bardzo ważne jednak jest to, jak dany egzemplarz był wykorzystywany wcześniej. Jeśli za jego pomocą przewożono substancje toksyczne i niebezpieczne, nie będzie się on nadawał na przestrzeń mieszkalną.
Kontenery morskie występują kilku znormalizowanych wymiarach, jednak do budowy domów najczęściej wykorzystywane są te o powierzchni 29,3 m 2 i wysokości 2,9m. Nie oznacza to, że tyle wyniesie całkowita powierzchnia domu – kontenery można ze sobą łączyć i tworzyć budynki o dużo większej powierzchni, dostosowanej do naszych potrzeb. Dzięki temu budynki kontenerowe klasyfikuje się jako modułowe, bo powstają przez łączenie wcześniej wyprodukowanych modułów.
Zalety domów kontenerowych
Zainteresowanie domami z kontenerów morskich wynika z kilku zalet, którymi są:
- szybki czas budowy – chociaż jest zależny od projektu, to z reguły czas realizacji inwestycji nie trwa więcej niż kilka tygodni
- atrakcyjna cena – całkowity koszt budowy domu z kontenerów będzie zdecydowanie niższy niż domu murowanego;
- możliwość łatwej rozbudowy projektu – jeśli zmienią się nasze preferencje lub po prostu będziemy potrzebować większej przestrzeni mieszkalnej, dom z kontenerów można łatwo rozbudować przez dostawienie kolejnego kontenera;
- mobilność – dom z kontenera można przetransportować w inne miejsce;
- ekologiczne rozwiązanie – w przypadku budowy domu z kontenerów używanych.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem domu kontenerowego?
Jednym z pierwszych skojarzeń z kontenerami morskimi jest to, że są one stalowe. Metalowa konstrukcja wymaga zatem odpowiedniej izolacji, żeby wykluczyć ewentualne problemy ze skraplaniem się wody na ścianach. Dodatkowo, właściwa izolacja zimą zaoszczędzi nam wysokich kosztów ogrzewania, a latem uchroni przed nagrzewaniem się naszego domu. Na szczęście istnieją firmy, które doskonale radzą sobie z tym tematem, stosując nowoczesne materiały termoizolacyjne i najlepszą możliwą technologię. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wybrać doświadczonego wykonawcę, który z należytą starannością zadba nie tylko o izolację cieplną, ale o cały projekt.
Warto pamiętać, że do postawienia domu z kontenera będzie potrzebny dźwig. Kupując działkę, nie przegapmy tej ważnej kwestii. Natomiast jeśli posiadamy już działkę, sprawdźmy, czy jest odpowiedni dostęp do przywiezienia i postawienia domu. Budynki na bazie kontenerów często nie są na stałe związane z gruntem dlatego na początku zadbajmy o kwestie formalne związane z rozpoczęciem budowy.
Czy można zamieszkać w domu z kontenerów?
Domy z kontenerów najczęściej stosowane są jako domki letniskowe, jednak powstają też wersje całoroczne. Możliwe zatem jest zamieszkanie w takim domu na stałe. Warto pamiętać o tym, że sposób w jaki będziemy chcieli wykorzystywać domek kontenerowy, wpłynie na kwestie prawne i to, czy musimy uzyskać pozwolenie na budowę, czy też nie. Budynki wykonane z kontenerów morskich nie mają jednoznacznego statusu prawnego. To, czy powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę, zależy od paru czynników:
- planowanego metrażu,
- przeznaczenia domu,
- połączenia z gruntem,
- powierzchni działki oraz odległości od jej granic.
Jeśli planujemy postawić z kontenerów domek letniskowy, możemy zrobić to na tzw. zgłoszenie bez projektu, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Budynek taki może mieć wówczas do 35m 2 lub między 35 a 70m 2 , przy spełnieniu określonych warunków (art. 29 Prawo Budowlane).
Jeżeli natomiast planujemy całoroczny dom kontenerowy, można zrobić to poprzez zgłoszenie z projektem – również przy spełnieniu warunków określonych przez prawo budowlane (m.in. budynek o powierzchni zabudowy do 70m 2 ), lub przez uzyskanie pozwolenia na budowę w przypadku większego metrażu.