Skip to content Skip to footer

Barndominium – Dom w stylu stodoły

Współczesne budownictwo cały czas zaskakuje nas nowymi pomysłami na dom. Znamy już dawne fabryki przemysłowe przerobione na mieszkania loftowe, domy zbudowane z kontenerów, więc nikogo nie zdziwi fakt, że domy powstają również w stodołach.

Barndominium to określenie wywodzące się z języka angielskiego

Słowo powstałe z połączenia wyrazów „barn” – czyli stodoła, oraz „condominium” – czyli zespół mieszkaniowy. Jak się zatem łatwo domyślić, mianem barndominium określa się stodoły lub inne wiejskie budynki gospodarcze, przekształcone na budynki mieszkalne. Mogą być nimi również nowo wybudowane budynki, zaprojektowane w stylu łączącym elementy architektury wiejskiej i miejskiej.
Moda na ten styl budownictwa zrodziła się, podobnie jak loft, w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Teksasie. Amerykańskie barndominium to najczęściej domy o bardzo dużej powierzchni i wysokich stropach, łączące pod jednym dachem część mieszkalną, jak i garaż i miejsce do pracy. Ich powierzchnia wynosi nawet kilkaset metrów kwadratowych. Tak duża przestrzeń wiąże się jednak z wyższymi kosztami utrzymania, ogrzewania, a sprzątanie domu zajmuje sporo czasu.

Dlatego w odpowiedzi na bardziej minimalistyczne i praktyczne oczekiwania konsumentów, zaczęły powstawać również domy w stylu stodoły o mniejszym metrażu. W Polsce takie domy nazywa się nowoczesną stodołą i są one coraz bardziej popularną propozycją na dom do 70 m2.

Nowoczesna stodoła to trend architektoniczny

Łączy proste i funkcjonalne rozwiązania z zamiłowaniem do natury. Domy w typie nowoczesnej stodoły projektowane są na bazie prostokąta lub też w kształcie litery L. Bezokapowy dach, brak balkonów i wykuszy – to charakterystyczne cechy takich domów, które podkreślają minimalizm zaczerpnięty z prawdziwej wiejskiej stodoły. Ze względu na prostą bryłę, nowoczesne stodoły to często domy energooszczędne lub pasywne.

Chociaż z zewnątrz domy w stylu stodoły charakteryzują się prostotą i surowym wyglądem, nie oznacza to, że są nudne – wręcz przeciwnie, projekty przyciągają uwagę swoim designem i estetyką. Jednak największe piękno tych domów kryje się wewnątrz. Urządzane są najczęściej z stylu rustykalnym lub industrialnym. Duże przeszklenia, zajmujące często prawie całą ścianę, zwiększają ilość dziennego światła przedostającego się do wewnątrz. Zapewniają przy tym widok na taras lub ogród. Domy te, nawet przy niewielkiej powierzchni, dają wrażenie przestronności.

wnętrze z kominkiem
źródło: pixabay.com

Nowoczesna stodoła to niepowtarzalne połączenie nowoczesności z wiejskim klimatem, nawiązującym do natury.

Dodatkowo prosta bryła budynku i brak dużej ilości mostków termicznych przekłada się na bardzo dobre parametry energetyczne domu. Takie powiązanie efektownego wyglądu z funkcjonalnością i ekologią sprawia, że jest to atrakcyjna propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu na swój własny dom.