Skip to content Skip to footer

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy znaleźliśmy wymarzoną działkę w wyjątkowym otoczeniu, a już kilka tygodni później pojawia się tam nasz dom – przywieziony dokładnie we wskazane przez nas miejsce. Taki scenariusz jest możliwy właśnie za sprawą domów mobilnych, które zyskują coraz większe zainteresowanie.

Czym są domy mobilne i jakie są ich zalety?

domy mobilne
źródło: pixabay.com

 

Co to jest dom mobilny?

Domy mobilne to tak naprawdę dość szeroka rodzina domów, których wspólną cechą jest fakt, że można je przemieszczać. Do grupy domów mobilnych zalicza się często houseboaty lub domy kontenerowe, jednak stanowią one swego rodzaju osobną kategorię, dlatego pod pojęciem domów mobilnych rozumie się najczęściej domki holenderskie, angielskie lub mobilne tiny house.

Nie należy jednak mylić domów mobilnych z kamperami lub przyczepami kempingowymi. Przyczepa kempingowa oraz kamper to zarejestrowane pojazdy, które objęte są prawem drogowym. Służą do częstego przemieszczania się na dalekie dystanse.

Natomiast domy mobilne podlegają prawu budowlanemu i nie są dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Ich transport możliwy jest na lawetach. Osie z kołami, w które są wyposażone domy mobilne, ułatwiają umieszczenie domu na lawecie oraz manewrowanie podczas ustawiania na działce. Po przywiezieniu do miejsca docelowego, domy te usadawia się np. na bloczkach betonowych lub na płycie fundamentowej.

Czy dom mobilny może być całoroczny?

Domy mobilne to w pełni wyposażone lokale mieszkalne, posiadające kuchnię, łazienkę, salon oraz jedną lub kilka sypialni. Występują zarówno w wersji letniskowej, jak i całorocznej, która oprócz odpowiedniej izolacji termicznej posiada instalację ogrzewania. Zapewniony jest zatem komfort termiczny nawet w mroźne dni. Oprócz tego, mobilne domy po przetransportowaniu w wybrane miejsce są podłączane do instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Można zatem w pełni komfortowo mieszkać w domu mobilnym przez cały rok.

 

wnętrze domu mobilnego
źródło: unsplash.com

Zalety domów mobilnych

Dlaczego warto wybrać dom mobilny? Oto zalety, jakie za tym przemawiają:

  • dom mobilny można stosunkowo łatwo przemieścić na inną działkę, co ułatwia przeprowadzkę,
  • cały dom powstaje w jednej fabryce, która bierze odpowiedzialność za konstrukcję – zmniejsza to ryzyko błędów,
  • krótki czas realizacji inwestycji,
  • atrakcyjna cena, niższa niż standardowego domu,
  • wysoka trwałość domów,
  • możliwość mieszkania przez cały rok,
  • domy mobilne występują w różnych wielkościach, przeważnie od około 20 m2 do 57 m2, zatem można dobrać wariant odpowiedni do swoich potrzeb,
  • możliwość realizacji indywidualnego projektu,
  • minimum formalności podczas stawiania domu.

Domy mobilne w świetle prawa

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, domy mobilne podlegają prawu budowlanemu. Aby móc postawić taki dom na działce i w nich zamieszkać, konieczne będzie zgłoszenie lub pozwolenie na budowę.

Jeśli dom mobilny nie jest trwale połączony z gruntem, możemy go zakwalifikować jako tymczasowy obiekt budowlany. Wówczas wystarczy zgłoszenie do starostwa, jednak po upływie 180 dni obiekt musi ulec rozbiórce, przemieszczeniu lub będzie trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

Jeżeli nasz dom mobilny będzie budynkiem rekreacyjnym, trwale związanym z gruntem, przeznaczonym do okresowego wypoczynku, to przy powierzchni zabudowy do 35 m2 lub powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m, wystarczy zgłoszenie budynku.

Jeśli natomiast zakwalifikujemy nasz dom jako budynek mieszkalny jednorodzinny, trwale związany z gruntem, to przy powierzchni zabudowy do 70 m2, do legalnego postawienia domu również wystarczy zgłoszenie (zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, Dz.U.2021.2351). W pozostałych przypadkach, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.