Skip to content Skip to footer

Ogrzewanie podłogowe – komfort i alternatywa dla grzejników

Ogrzewanie podłogowe, potocznie znane jako podłogówka, to komfortowy i coraz bardziej popularny system ogrzewania domów i mieszkań. Czym się wyróżnia i co sprawia, że jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla grzejników?

Ogrzewanie podłogowe jest instalacją grzewczą, umieszczoną pod podłogą.

Charakteryzuje się oddawaniem ciepła na dużej powierzchni, ale o niższej temperaturze niż w przypadku grzejników. Zapewnia równomierne nagrzewanie pomieszczeń w kierunku pionowym, od dołu do góry. Daje to duży komfort termiczny, ponieważ odczuwamy większe ciepło przy stopach, a nieco mniejsze na poziomie głowy, co z punktu widzenia fizjologii człowieka jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego, oprócz niższej temperatury, jest również to, że ma większą bezwładność cieplną. Oznacza to, że wolniej się nagrzewa i wolniej studzi. Podwyższenie temperatury o 1⁰ C w przypadku podłogówki zajmuje około 3-4 godzin. Utrudnia to dynamiczne sterowanie temperaturą w domu, ale z drugiej strony zapewnia stabilność cieplną.

Podłogowe ogrzewanie dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • elektryczne,
  • wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

  • wytwarza ciepło przez opór elektryczny występujący podczas przepływu prądu. Podstawowymi elementami takiego systemu są zatem przewody lub maty grzewcze. Jest łatwe w montażu i będzie dobrym wyborem w przypadku już postawionych budynków lub w sytuacji, gdy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe tylko w niektórych pomieszczeniach, np. w łazience.

Ogrzewanie podłogowe wodne

  • składa się z systemu rur, przez które przepływa ciepła woda. Wymaga większej ilości elementów dodatkowych (m.in. rozdzielaczy, zaworów), a po ułożeniu rur zalewa się je zaprawą, tzw. jastrychem. Dlatego też będzie dobrym rozwiązaniem, gdy jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu lub gdy planujemy generalny remont podłóg.
ogrzewanie podłogowe w łazience
źródło: unsplash.com

Podłogowe ogrzewanie sprawdza się najlepiej w dobrze ocieplonych domach, w których ograniczono ucieczkę ciepła na zewnątrz.

Elektryczne podgrzewanie podłogowe

jest dobrym uzupełnieniem innych rodzajów ogrzewania, ale w przypadku domów pasywnych mogą też stanowić główne źródło ciepła. Będą bardzo dobrym wyborem w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych.

Wodne ogrzewanie podłogowe

wymaga zasilania wodą o temperaturze około 55⁰ C, zatem będzie idealnym połączeniem z pompą ciepła. Takie zestawienie, pomimo dużych kosztów inwestycji, znacząco obniża rachunki za ogrzewanie.