Wiele posesji, które nie mają podłączenia do sieci kanalizacyjnej, było do tej pory skazane na szambo i wiele niedogodności z nim związanych. Coraz częściej jednak słyszy się o przydomowych oczyszczalniach ścieków, które są dobrą alternatywą dla szamba, a przy tym są bardziej ekologicznym i wygodnym rozwiązaniem.
Czym dokładnie jest i ile kosztuje instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja, której zadaniem jest neutralizacja ścieków wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Oczyszczanie wody zachodzi w dwóch etapach: beztlenowym i tlenowym.
- Pierwszy etap to mechaniczne oddzielenie nieczystości dzięki flotacji i sedymentacji, a powstały osad ulega fermentacji.
- Drugi etap to oczyszczanie tlenowe, do którego konieczne jest napowietrzenie ścieków. Przy pomocy bakterii tlenowych następuje rozkład i neutralizacja związków niebezpiecznych.
Ścieki poddane oczyszczeniu w przydomowej oczyszczalni, odprowadza się do gruntu, rzeki lub rowu melioracyjnego, bez stwarzania ryzyka skażenia.
Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię?
Sam koszt początkowy, związany z zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków, wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jest to znacznie więcej, niż cena zakupu szamba. Jednak ze względu na to, że przydomowa oczyszczalnia jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem, można otrzymać na jej zakup dofinansowanie. W tym celu najlepiej dowiedzieć się w gminnym referacie środowiska o możliwość otrzymania dotacji na ten cel.
Sam zakup to jednak nie wszystko i równie istotne są koszty eksploatacji. Posiadając szambo, trzeba liczyć się z koniecznością jego opróżniania co kilka tygodni. Rocznie wydajemy na ten cel około 3 tysiące złotych. W przypadku przydomowej oczyszczalni, woda jest wypuszczana przez instalację do środowiska, jednak w zbiornikach pozostaje osad, który trzeba systematycznie usuwać. Oczyszczanie zbiornika przeprowadza się średnio raz do roku i jest to koszt około 250-300 zł. Do tego należy doliczyć koszt serwisu, w skład którego wchodzi czyszczenie filtrów, płukanie pompy i okresowa kontrola składu odpływu. Konieczny jest również zakup preparatów bakteryjnych. W zależności od rodzaju instalacji, roczne koszty eksploatacyjne oczyszczalni to od kilkuset do tysiąca złotych. Jest to znacznie mniej niż w przypadku szamba, dlatego inwestycja w oczyszczalnię zwraca się w około 3 lata.
Patrząc długoterminowo, zakup i eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków to opłacalna inwestycja, a w przypadku otrzymania dofinansowania staje się jeszcze tańszym rozwiązaniem. Oprócz względów ekonomicznych, duże znaczenie ma także wygoda użytkowania, która w porównaniu z szambem wypada zdecydowanie na korzyść oczyszczalni. Dlatego też warto rozważyć to rozwiązanie na swojej posesji.