Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Artykuły Domy

Houseboat, czyli o mieszkaniu na wodzie

Chociaż w Polsce nie brakuje pasjonatów żeglugi i wypoczynku nad wodą, to jednak pojęcie houseboat nie jest wszystkim znane. Domy na wodzie, bo tym właśnie są houseboaty, jeszcze kilkanaście lat temu były spotykane głównie w zachodniej części Europy. Z roku na rok przybywa ich jednak także w Polsce i podbijają serca kolejnych użytkowników.

Czym dokładnie są houseboaty i jak się w nich mieszka?

houseboat
źródło: pixabay.com

Co to jest houseboat?

Houseboat to w tłumaczeniu na język polski barka mieszkalna, popularnie nazywana domem na wodzie. Jest to jednostka pływająca, przystosowana do zamieszkania przez cały rok. Jej długość nie przekracza 13 metrów, a maksymalna rozwijana prędkość to 15 km/h (8 węzłów). Może być również pozbawiona napędu i cumowana na stałe w jednym miejscu.

Wyposażenie houseboatów nie odbiega od dobrze wyposażonej kawalerki czy małego domu. Znajdziemy w nich kuchnię, łazienkę z prysznicem, sypialnię, salon, a nawet pokładowy taras. Wyższej klasy houseboaty posiadają też jacuzzi czy saunę, a ich standard równa się kilkugwiazdkowym hotelom. Życie na barce łączy wygodę w poczuciem wolności.

W Polsce pierwsze domy na wodzie zaczęły się pojawiać w dużych miastach z dostępem do rzek, takich jak Warszawa, Wrocław, Szczecin czy Toruń. Przyciągnęły w ten sposób uwagę i zainteresowanie turystów. Popularność houseboatów szybko rozprzestrzeniła się na miejscowości położone nad jeziorami, głównie na Mazurach, a także w miejscowościach nadmorskich. Chociaż początkowo kojarzone były głównie jako atrakcja dla najbardziej zamożnych, to wraz ze wzrostem popularności stały się ciekawą alternatywą np. na rodzinny wypoczynek.

mieszkanie na barce
źródło: pixabay.com

Czy można zamieszkać na barce?

Jak najbardziej tak! Houseboaty są przystosowane do całorocznego zamieszkania. Jednak zanim podejmiesz decyzję o własnym domu na wodzie, zapoznaj się z kwestiami prawnymi.

• dla jachtów motorowych pływających nie przekraczających 13 metrów długości i mocy silnika do 75 kW, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, nie są konieczne specjalne uprawnienia do prowadzenia;
• jeśli chcemy zakupić na własność houseboata, musimy go zarejestrować (Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r.o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m);
• postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe wymaga zgłoszenia wodnoprawnego (Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne);
• mimo, że mieszkanie na barce jest legalne, nie można się na niej zameldować, bo z punktu widzenia prawa nie jest ona budynkiem mieszkalnym. W związku z tym nie będziemy mogli też odbierać korespondencji w naszym domu na wodzie.

Dużo mniej formalności będziemy mieli w przypadku, gdy zdecydujemy się na czarter (wynajem) houseboata. Wówczas musimy zostać przeszkoleni przez właściciela z obsługi jachtu i kwestii bezpieczeństwa na wodzie. Po przeszkoleniu możemy rozpocząć przygodę z mieszkaniem na wodzie.

Houseboat to zdecydowanie warte przetestowania lokum, które gwarantuje komfort i niespotykane w zwykłych domach okoliczności.

To sposób na życie bliskości z naturą i pięknymi widokami przez cały dzień. Łączy w sobie ducha vanlife’u, żeglarskiej przygody oraz poczucie wolności. Warto przekonać się o tym samemu, np. podczas wakacji z rodziną lub przyjaciółmi.

Podziel się