Chociaż najpopularniejszym rodzajem fundamentu domu jest ława fundamentowa, istnieją sytuacje, gdy lepiej jest zastosować płytę fundamentową. To alternatywne rozwiązanie ma także szereg zalet, z którymi warto zapoznać się przed wyborem fundamentu.
Jakie są zalety i kiedy warto wybrać płytę fundamentową?
Co to jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to rodzaj fundamentów, zatem jej zadaniem jest przekazywanie obciążeń budynku na grunt. Wykonana jest najczęściej z żelbetu, czyli betonu o sporej ilości zbrojenia.
Zalety płyty fundamentowej
- równomierne rozłożenie obciążeń na grunt przy jednoczesnym zmniejszeniu nacisków powierzchniowych,
- mała podatność na osiadanie,
- krótki czas realizacji,
- do położenia płyty fundamentowej nie trzeba robić tak głębokich wykopów, jak w przypadku ławy fundamentowej,
- przy odpowiednim ociepleniu płyty zyskujemy gotową podłogę,
- lepsza izolacja termiczna oraz ochrona przed przenikaniem wilgoci,
- płyta fundamentowa jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła, przez co bardzo dobrze nadaje się do instalacji ogrzewania podłogowego.
Kiedy stosuje się płytę fundamentową?
Płyta fundamentowa jest zalecana wszędzie tam, gdzie występuje grunt o małej nośności lub gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.
Jest także dobrym fundamentem pod domy o skomplikowanej bryle, gdy wymagana jest większa ilość ścian nośnych. Wówczas wykonanie ławy fundamentowej staje się bardziej kosztowne i czasochłonne.
Płyta fundamentowa to także najlepszy wybór, jeśli zależy nam na szybkości wykonania fundamentów.
Brak mostków cieplnych oraz ochrona przeciwwilgociowa to te cechy płyty fundamentowej, które są szczególnie pożądane w walce z wilgocią w domu. W starym budownictwie fundamenty często były przyczyną zbierania wilgoci i jej przedostawania się do ścian budynku. W przypadku płyty fundamentowej, dodatkowo wyposażonej w ogrzewanie, problem praktycznie został wyeliminowany.
Obecnie płyta fundamentowa jest najczęstszym wyborem dla domów prefabrykowanych, ale także energooszczędnych oraz pasywnych, ze względu na bardzo dobre własności termoizolacyjne.