Skip to content Skip to footer

Naszym gościem jest Piotr Kozłowski, założyciel firmy MobileBoxes, która produkuje domy z kontenerów.

domy z kontenerów

/materiał promocyjny/

TWÓJ MAŁY DOM: Panie Piotrze, skąd pomysł na budowę domów z kontenerów morskich ?

PIOTR KOZŁOWSKI: Specjalizujemy się we wszelakiej adaptacji kontenerów morskich. Naszym głównym produktem co prawda są kontenery gastronomiczne od sezonowych barów po restauracje całoroczne, ale w tym roku dołączył do naszych projektów również model domu całorocznego na bazie właśnie kontenera morskiego 40 stopowego. Pomysł zrodził się identycznie jak przy kontenerach gastronomicznych … chęć stworzenia własnego nietuzinkowego biznesu to był impuls przy gastro. Tak samo było z domem. Niecały rok pracowaliśmy nad dopieszczeniem projektu tak aby był idealnie dopracowany pod każdym kątem.

TMD: Jaką powierzchnię w m2 ma taki dom?

PK: Single Box bo tak go nazwaliśmy to zabudowa pojedynczego kontenera ’40 HC i po izolacji daje nam 25m2 powierzchni użytkowej. Lecz kontenery są jak klocki LEGO możemy łączyć je ze sobą w pionie czy poziomie mnożąc powierzchnie o kolejne ,,moduły”.

TMD: No właśnie, łączenie modułów. Czy jest na to rozwiązanie, które da nam gwarancję, że po latach, takie łączenia „nie rozejdą się”.

PK: Tak, oczywiście nie ma z tym problemów. Nasze projekty są wzmacniane konstrukcyjnie zarówno w pionie jak i w poziomie a same kontenery przy zabudowie modułowej są na stałe ze sobą łączone, spawane.

TMD: Czy te rozwiązania, eliminują powstanie mostków termicznych?

PK: Tak. Używamy najlepszego na rynku termo izolatora, niestety również najdroższego ale jest to materiał który jako jedyny spełnia nasze polskie normy budowlane więc nie ma tutaj mowy o nieprzemyślanych stratach ciepła. Szanujemy pieniądze naszych Klientów jak swoje dlatego też uważamy że nie warto robić czegoś na pół gwizdka tylko raz a porządnie.

TMD: Czy na domy z kontenerów jest gwarancja?

PK: Oczywiście . Tutaj prawo działa dokładnie tak samo jak przy budowie tradycyjnej.

TMD: Jak długa jest gwarancja i co obejmuje?

PK: Termin gwarancji wynosi dwa lata od dnia wydania lokalu nabywcy. Obejmuje wszystkie wykonane według umowy prace łącznie z instalacjami wewnętrznymi położonymi przez naszych specjalistów. Jedynie urządzenia takie jak np. klimatyzacja, zabudowa kuchenna czy piec objęte są gwarancją producenta.

dom z kontenerówTMD: Wrócę jeszcze na chwilę do łącznia modułów, bo myślę, że to ważne dla osób, które biorą pod uwagę zakup domu modułowego. Czy ten system łączenia modułów został jakoś „przetestowany” i możemy powiedzieć , że po 10-20 latach te łączenia są nadal w nienaruszonym stanie ? Dwa lata gwarancji to nie za dużo.

PK: Podstawą konstrukcyjną kontenerów jest solidna rama stalowa. Zabudowy z kilku kontenerów ,,Związane,, ze sobą w odpowiedni sposób są na tyle stabilne że nie mają możliwości się rozejść. Trzeba jednak pamiętać że przy domach z kontenerów jest jak przy budynkach tradycyjnych i tu i tu musimy dbać np o elewacje a kluczową składową są fundamenty. Źle przygotowane mogą mieć wpływ na osuwanie się budynku co może znowu grozić zawaleniem a przy kontenerach zniekształceniem konstrukcji. Więc jak wspominałem wcześniej najważniejsze są podwaliny. Jak wszędzie źle przygotowane mogą nieść przykre skutki w przyszłości

TMD: Czy Polacy kupują domy z kontenerów ?

PK: To coraz bardziej modny kierunek przychodzący z zagranicy. Nowoczesny wygląd, nieduży nakład finansowy i co najważniejsze swoja własna działka, to chyba najważniejsze aspekty które przemawiają za coraz częstszym wyborem takiego kierunku zamieszkania. Moim zdaniem jest to znakomita alternatywa na dzisiejsze zwariowane czasy i ceny na rynku nieruchomości.

TMD: To ile kosztuje dom z kontenera załóżmy 25? 70 m2? 150 m2? Skupmy się na stanie deweloperskim, czyli takim w jakim odbieramy mieszkania i domy budowane metodą tradycyjną przez deweloperów.

PK: W naszej firmie ceny zaczynają się od 130000 złotych i rosną w zależności od projektu. Górną granicę ogranicza wyobrażenia naszych Klientów

TMD: Cena 130 000 dotyczy domu 25 m2 w stanie deweloperskim ?

PK: Tak, natomiast nasz standard deweloperski jest na wyższym poziomie niż w innych firmach. Nie zawiera jedynie: mebli, podłóg, zabudowy i urządzeń kuchennych, tym się różnimy od reszty Jak wspominałem wcześniej stawiamy na jakość a nie na cenę. Zaznaczę raz jeszcze, że nasze projekty są świetnie wyizolowane , bardzo mocno przeszklone co daje mieszkańcom poczucie jeszcze większej bliskości z naturą której obecnie chyba poszukuje każdy.

wnętrze domu z kontenerówTMD: Kończy się rok 2023, czy to był dla Pana firmy udany rok ?

PK: Tak, ten rok był zwariowany rzeczywiście rekordowy jeśli chodzi o projekty i wykonane realizacje. Oby każdy następny nie był gorszy.

TMD: Na rok 2024 mamy zaplanowane dwie edycje targów małych domów w Warszawie (wiosną i jesienią). Dodatkowo po raz pierwszy targi odbędą się w Krakowie i Gdyni. Czy odwiedzjący targi będą mieli okazję zobaczyć dom z kontenera od Mobileboxes ?

PK: zamierzamy pojawić się na Targach Małych Domów w 2024 r z naszym produktem ale gdzie i w której edycji pozostawimy na tą chwilę tajemnicą

TMD: Panie Piotrze, dziękujemy za rozmowę i poświęcony czas. Życzymy sukcesów i udanego roku 2024. Do zobaczenia na targach.

PK: Ja również dziękuję no i do zobaczenia w przyszłym roku . Serdecznie zapraszamy.

Mobile boxes - logoMobile Boxes