Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Domy Wnętrza

Podłoga winylowa na „click” czy klejona? Wybieramy najlepsze rozwiązanie do domu modułowego.

Podłogi winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles) to niezwykle modny rodzaj wykończenia podłogi, który daje szerokie możliwości indywidualnej kreacji. Ich układanie wymaga jednak sporej precyzji i doświadczenia, zwłaszcza w tak popularnym obecnie budownictwie modułowym. Jaka technologia montażu sprawdzi się w tym przypadku najlepiej i na co zwrócić uwagę?

Podłoga winylowa w domu

Podłogi winylowe – popularne i sprawdzone rozwiązanie

montaż podłogi winylowejPodłogi winylowe zyskały ogromną popularność wśród inwestorów, ze względu na duże zróżnicowanie dostępnych wzorów, kolorów i form. Wielowarstwowy materiał może wiernie imitować odcienie i tekstury różnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy nawet metal, a przy tym jest niezwykle trwały i przystępny cenowo. LVT jest dostępne jako klejone panele i płytki, a także w formie elementów łączonych „na click”. Najbardziej popularną i sprawdzoną metodą realizacji tego typu podłóg jest klejenie na mokro, jednak wymaga ona zachowania odpowiedniego rygoru podczas instalacji, jak np. temperatura aplikacji warstw. Ponadto wszelkie nierówności podłoża są widoczne na powierzchni posadzki LVT, dlatego powinna być ona wygładzona masą samo rozlewną. W tym kontekście szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być montaż pływający „na sucho” w technologii click. Narzuca to jednak pewne ograniczenia związane z wzornictwem i późniejszym użytkowaniem podłogi. Dzięki specjalistycznym gruntom, klejom i błyskawicznym masom szpachlowym marki UZIN można realizować podłogi o oryginalnym designie i doskonałych parametrach wytrzymałości mechanicznej. Zaawansowane produkty umożliwiają szybkie i bezpieczne klejenie okładzin LVT nawet na ścianach i w pomieszczeniach mokrych.

Montaż podłogi winylowej na klej czy  click – wady i zalety

Najstarszą i najczęściej stosowaną technologią układania okładzin LVT jest ich klejenie na stałe do podłoża. Pozwala ona zapewnić większą odporność podłogi na obciążenia oraz jej stabilność wymiarową. Występujące w niej naprężenia są w tym przypadku ograniczone, dzięki czemu można na niej stawiać np. ciężkie meble i bez obaw układać ją na ogrzewaniu podłogowym. Warto również podkreślić, że technologia klejenia pozwala najlepiej wykorzystać w aranżacjach wnętrz zróżnicowane i bardzo elastyczne możliwości projektowe, jakie zapewniają okładziny i płytki winylowe, np. w postaci mozaik czy wycinanych dekorów o indywidualnych kształtach. Panele i płytki winylowe można łączyć w oryginalne kompozycje nie tylko na podłodze, ale również na ścianach, sufitach, schodach czy nawet wykorzystać jako element dekoracyjny, np. w postaci zagłówka do łóżka. Od kilku lat oferowane są również podłogi LVT do układania pływającego (typu click). Metoda ta gwarantuje szybki postęp prac, jednak możliwości kształtowania wyglądu i obciążania podłogi są w tym przypadku ograniczone. Podłoże musi być idealnie równe, a ponadto należy przewidzieć odpowiednie dylatacje przyścienne, które umożliwią kompensację ruchów związanych z pracą posadzki. Podłogi układane na click mogą być narażone na deformacje spowodowane zmianami temperatury i intensywnym nasłonecznieniem, co może prowadzić do wybrzuszeń oraz problemów z zamkami. Nie można ich również obciążać zbyt ciężkimi przedmiotami ani stosować w pomieszczeniach, w których może zostać ona np. zalana wodą. Dlatego też np. w przypadku domów modułowych przeznaczonych na krótki wynajem, gdzie natężenie ruchu może być szczególnie intensywne, lepiej zastosować podłogę klejoną, co zapewni bardziej stabilny i trwały efekt. Metoda ta trwale eliminuje problem „pracy” zamków pod wpływem kurczenia się i rozkurczania materiałów. Nie wymaga również stosowania specjalnych listew progowych, co może być istotne dla inwestorów, którym zależy na minimalistycznym efekcie wykończeniowym. Warto dodać, że podłoga montowana w taki sposób lepiej tłumi dźwięki, gdyż nie występuje pod nią pusta przestrzeń, jak w przypadku rozwiązań na click. Wszystkie te kwestie należy przewidzieć i rozważyć wspólnie z inwestorem, w zależności od tego, w jaki sposób mają być użytkowane dane pomieszczenia. Wiele również zależy od tego, czy proces produkcji domu modułowego przewiduje transport podłogi jako gotowego elementu na miejsce budowy, czy ma być ona układana dopiero na etapie wykończenia.

Jak szybko przykleić okładziny LVT na podłodze w domu modułowym?

W przypadku wyboru metody klejowej należy użyć specjalistycznych rozwiązań, które zapewniają oszczędność czasu na etapie aplikacji i szybko uzyskują zdolność do przenoszenia obciążeń, jakie mogą wystąpić zarówno w konstrukcji domu modułowego, jak i na etapie docelowego użytkowania. Podłogi w domach modułowych to zazwyczaj suche jastrychy złożone z lekkich płyt OSB, MFP, MDF czy gipsowo-włóknowych, które ze względu na niewielki ciężar nadają się do transportu. Tego typu podłoże można łatwo odpowiednio przygotować, aby uzyskało równą, gładką i chłonną strukturę. W tym celu wystarczy je przeszlifować i odkurzyć, a następnie zastosować grunt UZIN PE 360+. Gotowy do użycia preparat zwiększa wytrzymałość podłoża, redukuje jego chłonność i wiąże pył. Na tak przygotowanej powierzchni można następnie rozprowadzić samorozlewną masę szpachlową, jak np. UZIN NC 112 TURBO lub zbrojoną włóknami masę UZIN NC 115.

Pierwsza z nich błyskawicznie niweluje wszelkie nierówności i umożliwia układanie wykładziny już po 6 godzinach! Natomiast anhydrytowa masa UZIN NC 115 zapewnia idealnie gładką powierzchnię bez naprężeń wewnętrznych. W kolejnym kroku można już kleić wykładzinę LVT za pomocą odpornego na ścinanie kleju UZIN KE 66. Zbrojone włóknami rozwiązanie tworzy bardzo mocną spoinę, dzięki czemu nadaje się także na ogrzewanie podłogowe. Tak wykonana podłoga jest bardzo trwała i odporna nawet na duże obciążenia użytkowe. Należy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków jej montażu. Aby podkłady i kleje mogły uzyskać oczekiwane parametry, temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz podłoża muszą zawierać się w zakresie od 18 do 25°C aż do osiągnięcia przez nie wytrzymałości końcowej. Jeśli nie można tego zapewnić, lepiej zdecydować się na montaż na sucho. UZIN jako producent kompleksowych systemów niezbędnych do idealnego przygotowania podłoża dostarcza również rozwiązań stosowanych pod ten rodzaj okładziny.

Podziel się