Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
Artykuły Wnętrza

Jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna?

Projektowanie małego domu to wyzwanie, w którym staramy się połączyć minimalizm z funkcjonalnością. Chcąc uzyskać więcej przestrzeni w jednych pomieszczeniach, „podbieramy” ją z tych, w których spędzamy mniej czasu w ciągu dnia. Wówczas może się okazać, że w naszym domu będziemy mieli stosunkowo małą kuchnię. Co zrobić? O tym przeczytasz poniżej.

mała kuchnia

Jak zaprojektować kuchnię w małym domy, aby przy niewielkiej powierzchni była jak najbardziej funkcjonalna?

Przede wszystkim jeszcze na etapie projektowania warto rozważyć tzw. kuchnię otwartą. Jest to takie rozwiązanie, w którym kuchnia nie jest obudowana z każdej strony ścianami, tylko łączy się z pomieszczeniem dziennym, np. z salonem lub jadalnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskamy wizualnie więcej przestrzeni. Ważne przy tym jest, aby dla kuchni otwartej zapewnić właściwą wentylację w postaci wydajnego okapu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów jedzenia po całym domu.

Mała kuchnia otwarta na salon

Kuchnię otwartą najlepiej wyposażyć w wyspę, która posłuży nam jako blat roboczy, stół oraz miejsce przechowywania kuchennych przedmiotów, a przy tym będzie stanowić wizualną granicę między kuchnią, a salonem. Mała kuchnia w połączeniu z wyspą jest dodatkowo modną i atrakcyjnie wyglądającą aranżacją.

Zabudowa w małej kuchni

Małą powierzchnię kuchni warto w pełni wykorzystać, stosując zabudowę do sufitu. Uzyskamy w ten sposób maksymalną ilość miejsca do przechowywania. Aby zwiększyć funkcjonalność takiego rozwiązania, przedmioty rzadziej używane powinniśmy umieścić na wyższych półkach, natomiast przedmioty codziennego użytku – możliwie w zasięgu ręki.

Organizacja małej kuchni

Szafki i szuflady można wyposażyć w systemy cargo oraz różnego rodzaju organizery, które ułatwią rozmieszczenie potrzebnych przyborów oraz zachowanie porządku.

AGD w małej kuchni

Wybierając sprzęt AGD do małej kuchni, zastanówmy się, jakiej wielkości urządzenia są nam rzeczywiście potrzebne. Dobrym przykładem jest lodówka dwudrzwiowa – chociaż ładnie się prezentuje, w dużej ilości przypadków wcale nie jest ona konieczna i wystarczy nam mniejszy model. Tak samo wybór kuchenki o szerokości 50 cm zamiast standardowych 60, pozwoli na przykład na uzyskanie nieco dłuższego blatu.

Jak widać, mała kuchnia nie musi oznaczać ciasnego i niepraktycznego rozwiązania. Stosując sprawdzone pomysły na małą kuchnię, można cieszyć się funkcjonalnym, nowoczesnym i przestronnym miejscem przygotowywania posiłków nawet w bardzo małym domu!

Podziel się