Domy szkieletowe przyjęło się nazywać domami kanadyjskimi. Nie każdy jednak wie, że tzw. kanadyjczyk to tylko jeden z kilku rodzajów domów szkieletowych.
Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje domów szkieletowych: kanadyjskie, skandynawskie oraz niemieckie.
Kanadyjskie domy szkieletowe
wyróżniają się posiadaniem nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Obniżają one stopień izolacji, zatem trzeba je prawidłowo ocieplić. Domy kanadyjskie mogą być zarówno prefabrykowane, jak i budowane na placu budowy. Elewację wykonuje się najczęściej z sidingu winylowego, drewna, tynku na podkładzie styropianowym lub okładziny ceglanej.
Skandynawskie domy szkieletowe
posiadają grubsze od kanadyjskich słupy nośne. Nie posiadają nadproży, zamiast tego stosuje się specjalną deskę, montowaną pod całym obwodem oczepu budynku. Konstrukcja usztywniana jest z zewnątrz pilśniową płytą bitumizowaną, a od wewnątrz płytą gipsowo-kartonową. Elewacja najczęściej jest drewniana, a dom prefabrykowany.
Niemieckie domy szkieletowe
a dokładnie domy z ciężkim szkieletem niemieckim, to najcięższe konstrukcje z wszystkich tu wymienionych. Wykorzystują grubsze elementy do budowy domu oraz płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów. Materiałem budulcowym jest KVH, czyli lite drewno konstrukcyjne, wyróżniające się dużą wytrzymałością i odpornością ogniową. Trwałość domów szkieletowych wykonanych systemem niemieckim szacuje się na około 100 lat. Domy te są całkowicie prefabrykowane.
Na koniec warto również zaznaczyć, że konstrukcja domu szkieletowego nie zawsze jest drewniana. Równie dobrze może być ona wykonana ze stali. Termin „dom szkieletowy” nie jest więc równoznaczny z pojęciem „dom drewniany”.