Skip to content Skip to footer

O zdrowotnych korzyściach korzystania z sauny słyszał już chyba każdy. Jest to też dość popularny sposób na relaks. Finowie praktykują ten rytuał od ponad 2 tysięcy lat, a posiadanie własnej przydomowej sauny jest dla nich czymś oczywistym. U nas nadal kojarzy się to z pewnym luksusem, jednak coraz więcej osób rozważa instalację sauny w swoim ogrodzie. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat saun ogrodowych, które ułatwią wybór właściwego modelu.

Sauna ogrodowa

Jakie są rodzaje saun ogrodowych?

Podział ze względu na budowę

Wyróżnia się trzy podstawowe konstrukcje saun:

domek saunowy

– czyli sauna w formie domku ogrodowego. Ma postać drewnianej altany z płaskim lub spadzistym dachem. Oprócz kabiny z sauną, może być wyposażona również przebieralnię, prysznic, a także drewniany, zadaszony taras. W zależności od wielkości, może pomieścić od kilku do około dziesięciu osób;

sauna ogrodowa beczka

– ma charakterystyczne, zaokrąglone ściany, przez co budową przypomina beczkę. Przez stosunkowo niewielkie wymiary pomieści mniej osób, niż w przypadku domku saunowego, ale nada się do ogrodu o niewielkich wymiarach. Dzięki ozdobnemu wyglądowi sprawdzi się jako dopełnienie stylizacji domostwa;

balia „gorąca beczka”

– ten rodzaj sauny wyróżnia się tym, że jest ona napełniana gorącą wodą. Ma prostą budowę, co przekłada się na nieco niższą cenę zakupu niż w przypadku innych saun.

Podział ze względu na właściwości

Sauny różnią się między sobą m.in. temperaturą i wilgotnością powietrza, panującą w środku. Podział ze względu na te parametry wygląda następująco:

sauna sucha

– czyli popularna sauna fińska. Ma najwyższą temperaturę powietrza, między 60 a 120⁰C, ale za to niską wilgotność. Źródłem ciepła są rozgrzane kamienie, współcześnie nagrzewane przez grzałki elektryczne. Kamienie co jakiś czas polewane są wodą. Wnętrze sauny jest wyłożone drewnem;

sauna parowa

– inaczej sauna rzymska. Wyróżnia się bardzo wysoką wilgotnością powietrza, dochodzącą do 100%, ale niższą temperaturą – między 40 a 60⁰C. Wyposażona jest w generator pary, a wnętrze najczęściej wykończone jest ceramiką lub tworzywem;

sauna na podczerwień

– zwana też sauną infrared. To dość nowoczesny rodzaj saun, w których osiągana jest temperatura na poziomie 60⁰C, a wilgotność to około 25%. Wyposażone są w promienniki podczerwieni, które są źródłem ciepła w saunie.

Jak się przygotować przed montażem sauny?

Jeśli wybierzemy już saunę ogrodową, która spełni nasze oczekiwania, należy przygotować miejsce, w którym zostanie postawiona. Najważniejszym warunkiem jest zapewnienie stabilnego, płaskiego podłoża. Najlepiej w tym celu ułożyć kostkę brukową lub zrobić betonową wylewkę. Saunę można też postawić na drewnianej podstawie lub betonowych bloczkach. Ważne, aby podstawa była wypoziomowana i zapewniała stabilne podparcie.

Druga sprawa to zapewnienie przyłącza elektrycznego, które będzie potrzebne do podłączenia oświetlenia oraz pieca. Jeśli zdecydujemy się na saunę ogrodową z prysznicem, konieczne będzie też podłączenie wody.