Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Artykuły Ogrody

Przydomowe zbiorniki retencyjne, czyli jak zbierać deszczówkę

W tym samym czasie, gdy latem w Polsce odnotowujemy rekordowe upały, a pojęcie suszy hydrologicznej pojawia się coraz częściej w mediach, do sieci kanalizacyjnej trafiają tysiące litrów czystej deszczówki. Następnie, podlewając rośliny w ogrodzie, sięgamy po pitną kranówkę, która kosztuje coraz więcej. Takie działanie nie jest ani przyjazne środowisku, ani naszemu portfelowi, dlatego też coraz więcej osób interesuje się instalacją zbiorników retencyjnych przy swoim domu.

deszczówka
źródło: pixabay.com

Co to jest zbiornik retencyjny?

Zbiornikiem retencyjnym nazywa się sztuczny zbiornik wodny, utworzony przez człowieka, mający na celu magazynowanie wody. Przydomowe zbiorniki retencyjne gromadzą wodę opadową, czyli deszczówkę. Dzięki temu można ją wykorzystać w późniejszym czasie nie tylko do nawadniania ogrodu, ale także do prac porządkowych, prania, czy spłukiwania toalet.

Zbiorniki retencyjne na deszczówkę – rodzaje

Podstawowy podział zbiorników na deszczówkę wyróżnia:

zbiorniki naziemne – są najprostszym rozwiązaniem. Zbiorniki takie umieszcza się najczęściej tuż przy domu, bezpośrednio pod rynną, w zacienionym miejscu. Ich pojemność może być różna – na ogół mają od 200 do 2000 litrów.

zbiorniki podziemne – to nieco bardziej zaawansowane systemy, umożliwiające podłączenie do instalacji domowej i wykorzystanie zgromadzonej wody także do celów sanitarnych (pranie, mycie, spłukiwanie toalety). Z związku z tym mają często dużo większą pojemność od zbiorników naziemnych, wynoszącą nawet 50 000 litrów. Zbiorniki te umieszczane są pod ziemią, przez co nie zajmują przestrzeni w ogrodzie.

Obecnie istnieje szeroki wybór zbiorników retencyjnych, dlatego każdy znajdzie coś w sam raz na swoje potrzeby. Zbiornik taki wcale nie musi mieć postaci zwykłej beczki z tworzywa. Znaleźć można wiele ozdobnych rozwiązań, takich jak dekoracyjne wazy, beczki czy też punkty poboru wody z zamontowanym kranikiem. Zbiornikiem retencyjnym może być również oczko wodne.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Podczas 10 minutowego deszczu, na dach naszego domu spaść może ponad 150 litrów wody. W prosty sposób, za pomocą rynien możemy tę wodę odprowadzić i zmagazynować, a następnie wykorzystać na własne potrzeby.

Szacuje się, że zbierając deszczówkę, można zaoszczędzić rocznie około 30 metrów sześciennych cennego surowca. Dzięki temu, zmniejszymy nasze wydatki na rachunki o kilkaset złotych, a jednocześnie zrobimy krok w stronę ochrony zasobów wodnych.

Należy także wspomnieć o pozytywnych właściwościach deszczówki. Woda opadowa jest lepszym wyborem dla wielu roślin, niż ta pochodząca w wodociągów. Ponadto, brak wapnia w składzie wody deszczowej niweluje problem z osadzaniem się kamienia.

Dofinansowanie na zbiornik retencyjny

Warto mieć na uwadze, że na działania związane ze zbieraniem wody opadowej można uzyskać dofinansowanie. Projekt „Moja woda”, który powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wspiera budowanie zbiorników retencyjnych poprzez dotacje do kwoty 5 tysięcy złotych. Program potrwa do 2024 roku, ale wnioski przyjmowane są cyklicznie przez kilka miesięcy, dlatego warto śledzić aktualności na stronach rządowych.

Podziel się