Skip to content Skip to footer

Ogrodzenie to nie tylko forma ochrony naszej posesji przed nieproszonymi gośćmi, ale także element wizualny, który wpływa na estetykę naszej działki. Przed wyborem ogrodzenia warto zaznajomić się z charakterystyką dostępnych materiałów, aby najlepiej dopasować ogrodzenie do swoich potrzeb.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały ogrodzeń i ich cechy.

ogrodzenie z metalu
źródło: pixabay.com

Ogrodzenie z metalu

Ogrodzenia metalowe to nie tylko dobrze znana siatka, ale także ogrodzenia panelowe, modułowe oraz kute. Dzięki powłoce zabezpieczającej, takiej jak np. ocynk lub malowanie proszkowe, ogrodzenia te są odporne na korozję.

źródło: pixabay.com

Płot z drewna

Drewniane ogrodzenia cechują się wysoką estetyką i doskonale komponują się z roślinnością w naszym ogrodzie. Wymagają jednak systematycznej konserwacji, w przeciwnym razie zostaną zniszczone przez korniki lub pleśń.

https://pixabay.com/pl/photos/p%c5%82ot-ogrodowy-ogrodzenie-5028876/

Kamień lub cegła

Do tej kategorii kwalifikują się różnego rodzaju murki z kamienia naturalnego lub z cegły. Cechują się dużą trwałością i estetycznym wyglądem. Można je połączyć z metalowymi lub drewnianymi przęsłami. Do tej kategorii można też zaliczyć zyskujące popularność ogrodzenia gabionowe, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami.

źródło: pixabay.com

Ogrodzenie z betonu

Ogrodzenia betonowe to mocne i trwałe rozwiązanie. Są odporne na słońce, wiatr i deszcz oraz na uszkodzenia mechaniczne. Tworzą masywną przegrodę zasłaniającą posesję przed otoczeniem, a także zmniejszają hałas dobiegający z zewnątrz. Najczęściej występują w postaci betonowych przęseł połączonych słupami.

Wybór materiału zależeć będzie od naszej koncepcji wizualnej, możliwości finansowych oraz wymagań specjalnych – jeśli na przykład nie chcemy dokładać do swoich obowiązków konieczności częstej konserwacji ogrodzenia, lepiej zrezygnować z drewnianego płotu na rzecz metalowego lub kamiennego ogrodzenia. Warto przed podjęciem decyzji przeanalizować zalety i wady każdego rozwiązania i porównać je z własnymi oczekiwaniami.