Podłoga z naturalnego drewna zdecydowanie nadaje ciepłego, przytulnego klimatu w domu czy mieszkaniu i podczas projektowania wnętrz często zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem. Nie jest ono jednak wolne od wad i nie nadaje się np. do kuchni czy łazienki. Dobrą alternatywą dla drewnianej podłogi są płytki drewnopodobne, o których przeczytacie w tym artykule.
Czym są płytki drewnopodobne?
Płytki drewnopodobne to płytki ceramiczne lub gresowe, które wyglądem do złudzenia przypominają drewno. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, nie są wrażliwe na wilgoć i mają szersze zastosowanie od naturalnego drewna.
Cechy płytek drewnopodobnych
Jak już wspomniano, płytki drewnopodobne nie są wrażliwe na kontakt z wodą, zatem nadają się do zastosowania w łazience oraz kuchni. Sprawia to również, że są łatwe w czyszczeniu, w przeciwieństwie do drewna, które przy nadmiarze wody użytej do mycia lub zastosowaniu niewłaściwego preparatu, łatwo może ulec zniszczeniu.
Kolejną zaletą płytek jest to, że są odporne na ścieranie i nie ulegają zarysowaniom tak łatwo, jak np. panele. Są dużo bardziej wytrzymałe i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, takich jak cyklinowanie i lakierowanie.
Inną ważną cechą płytek drewnopodobnych jest to, że są niepalne. Zapewnia to większe bezpieczeństwo pożarowe, a także pozwala na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe świetnie współgra z materiałami ceramicznymi, ponieważ wykazują one odporność na wysokie temperatury, a dodatkowo dłużej utrzymują ciepło.
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup płytek drewnopodobnych, pamiętajmy o kilku rzeczach. Po pierwsze, płytki są kruchym elementem, dlatego podczas transportu należy uważać, aby nie doszło do stłuczenia lub odprysków. Sam montaż również wymaga wprawy i jeśli nie ma się doświadczenia, warto go zlecić fachowcowi. Jeżeli nie zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, należy liczyć się także z tym, że płytki drewnopodobne będą zimne w dotyku, co przy chodzeniu boso może sprawiać dyskomfort.
Unikalne zalety płytek drewnopodobnych oraz cena ich zakupu i eksploatacji sprawiają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla podłóg do salonu, przedpokoju, kuchni i łazienki, ale również na taras czy balkon. Szeroki wybór wzorów i kolorów oraz niesamowita dokładność w odwzorowaniu drewna daje duże możliwości przy urządzaniu naturalnych i estetycznych wnętrz.