Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Artykuły Domy

Jakie są rodzaje dachów i który wybrać?

Jednym z istotniejszych elementów, który wyróżnia każdy dom, jest jego dach. Jest to także ważny punkt do spełnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Poniżej przeczytasz, jakie rodzaje konstrukcji dachów są powszechnie stosowane w budownictwie oraz czym się między sobą różnią.

dach
Źródło: pixabay.com

Dach płaski

Chociaż w rzeczywistości dachy te są odchylone o kilka stopni względem poziomu, to nie jest to zauważalne i powszechnie nazywa się je płaskimi. Ten rodzaj dachu przez długi czas był kojarzony głównie ze starymi domami typu „kostka” budowanymi jeszcze w czasach PRL-u. Jednak od niedawna zaobserwować można zupełnie odwrotny trend i płaskie dachy spotkać można w wielu modernistycznych projektach i nowoczesnych domach. Płaskie dachy charakteryzują się prostą konstrukcją, a co za tym idzie niską ceną wykonania w porównaniu do dachów spadzistych. Oprócz tego są odporne na wiatr, zapewniają pełną funkcjonalność poddasza oraz umożliwiają zagospodarowanie dachu np. na taras z ogrodem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku obfitych opadów śniegu konieczne będzie odśnieżanie dachu.

dach płaski
źródło: pixabay.com

Dach jednospadowy

Nazywany też bywa pulpitowym lub jednopołaciowym, ponieważ posiada tylko jedną połać, nachyloną pod większym kątem niż w przypadku dachów płaskich. Rozwiązanie to sprawdza się w długich, wąskich budynkach, o rozpiętości między ścianami mniejszej niż 6m. Jest stosunkowo prostym i tanim rozwiązaniem. Zapewnia dobry odpływ wody, jest również dobrą konstrukcją pod zastosowanie paneli fotowoltaicznych i instalacji solarnych. Przy małym kącie nachylenia trzeba jednak liczyć się z możliwością zalegania na dachu śniegu podczas śnieżnych zim. Z kolei duży kąt nachylenia zwiększa koszty inwestycji i zmniejsza funkcjonalność poddasza.

Dach dwuspadowy

To bardzo popularny typ konstrukcji dachu w Polsce. Składa się z dwóch połaci, które mogą mieć różne kąty nachylenia. Dachy dwuspadowe ze względu na niski stopień skomplikowania, są często niedrogą inwestycją. Ponieważ połacie dachu mają duży kąt nachylenia, nie ma problemu z zaleganiem śniegu i odprowadzaniem wody. Zagospodarowanie poddasza może być jednak utrudnione ze względu na występujące skosy.

Dach czterospadowy

Znany jest również pod nazwą dach kopertowy. Posiada cztery połacie dachu, najczęściej o tym samym kącie nachylenia. Wygląda bardzo atrakcyjnie i cechuje się solidną, sztywną konstrukcją, odporną na podmuchy wiatru. Zapewnia bardzo dobre odprowadzenie deszczu i śniegu. Wiąże się jednak z dużymi kosztami wykonania. Oprócz tego, cztery połacie nachylone pod dużymi kątami utrudniają zagospodarowanie poddasza.

Dach wielospadowy

Składa się z wielu połaci o różnych kształtach i katach nachylenia. Stosowany jest najczęściej w budynkach o dużej liczbie pomieszczeń i skomplikowanej bryle. Prezentuje się bardzo efektownie i oryginalnie. Stopień skomplikowania konstrukcji wpływa jednak czas realizacji projektu, zwiększa ryzyko popełnienia błędów podczas budowy oraz zwiększa znacząco koszty wykonania.

Dach mansardowy

Ten rodzaj dachu charakteryzuje się tym, że jego połacie są podzielone na dwie części: górną o mniejszym kącie nachylenia oraz dolną o większym kącie nachylenia. Dlatego też dach ten bywa nazywany dachem łamanym. Taka konstrukcja zwiększa możliwość użytkowania poddasza, dzięki stromym częściom połaci, które traktowane są wówczas jak ściany. Często są na nich montowane okna. Istnieje jednak ryzyko powstawania nieszczelności na załamaniach połaci, dlatego dach musi być wykonany z dużą dokładnością. Razem z dużym stopniem skomplikowania konstrukcji sprawia to, że koszt wykonania dachu łamanego jest bardzo duży.

dachy
źródło: pixabay.com

Jaki rodzaj dachu będzie najlepszy?

O ile nie ograniczają nas szczególne wymagania miejscowego planu zagospodarowania, wybór dachu może stanowić spory dylemat. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki dach jest najlepszy, ponieważ każdy z nas ma inne priorytety i wymagania odnośnie budowanego domu. Często jednak kierujemy się w dużej mierze kryterium finansowym, dlatego w tym przypadku sprawdzą się mało skomplikowane konstrukcje, takie jak dach płaski lub dwuspadowy. Jeśli zależy nam na solidnej, trwałej, a przy tym efektownej konstrukcji, warto rozważyć dach czterospadowy. Każda konstrukcja ma swoje unikalne cechy, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Podziel się