Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
Artykuły Wnętrza

Jakim drewnem palić w kominku?

Drewno to podstawowe paliwo do domowych kominków. Nie oznacza to jednak, że każde drewno tak samo się nada do palenia. Zatem na co zwrócić uwagę i czym palić w kominku?

drewno do kominka
Na jakie parametry drewna zwrócić uwagę?

Wilgotność drewna

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy drewno jest odpowiednio suche. Drewno na opał powinno mieć wilgotność nie przekraczającą 20%. Jeśli kupujemy świeże drewno, np. bezpośrednio z tartaku, trzeba liczyć się z koniecznością sezonowania go przez rok lub nawet dwa lata, do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności.

Jak rozpoznać czy drewno jest wilgotne? Najdokładniejszym sposobem będzie użycie wilgotnościomierza. Powinien być on na wyposażeniu sprzedawcy, zatem jeśli mamy wątpliwości co do zawartości wody w drewnie, możemy poprosić o sprawdzenie. Innym, mniej dokładnym wskaźnikiem będzie to, czy korę da się łatwo oddzielić od pnia. W przypadku wilgotnego drewna będzie to trudniejsze, natomiast od suchego drzewa kora powinna bez problemu odchodzić.

Dlaczego wilgotność jest ważna?

Mokre drewno podczas palenia mocno się dymi i wytwarza dużą ilość sadzy, która zanieczyszcza przewód kominowy. Takie spalanie będzie też bardzo nieekonomiczne, ponieważ kaloryczność zawilgoconego drewna jest dużo niższa od suchego.

Wartość opałowa i skład drewna

Ze względów ekonomicznych warto zwrócić uwagę na wartość opałową drewna, często nazywaną też kalorycznością. Określa ona, ile ciepła wytworzone zostanie z 1m3 surowca. Co prawda drewno bardziej kaloryczne będzie miało wyższą cenę, jednak potrzeba go będzie mniej do uzyskania danej ilości ciepła. W efekcie trzeba będzie rzadziej dokładać do pieca, a na składowanie drewna wystarczy mniejsza przestrzeń.

Oprócz wartości opałowej ważna jest również zawartość kwasów i garbników. Im więcej zawiera ich dane drewno, tym większą ilość dymu, sadzy, smoły i innych niepożądanych substancji wytworzy podczas spalania. Wpłynie to na zanieczyszczenie kominka i przewodu kominowego.

Na opał drzewa iglaste czy liściaste?

Kolejnym istotnym zagadnieniem podczas wyboru drewna na opał jest jego gatunek. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się gatunki drzew liściastych. Mimo, że drewno z drzew iglastych spala się bardziej widowiskowo i przyjemnie „strzela” iskrami, to ze względu na zawartość żywicy nie jest polecane do kominków. Żywica podczas spalania zanieczyszcza komin i palenisko.
Wśród drzew liściastych najlepszymi i najbardziej kalorycznymi gatunkami jest grab, buk oraz jesion. Dobrym wyborem będą też drzewa owocowe, szczególnie śliwa, jabłoń i grusza.

Podziel się