Skip to content Skip to footer

Czy można wykorzystać klimatyzację do ogrzewania?

Współczesne klimatyzatory coraz częściej oprócz funkcji chłodzenia, mają również opcję grzania. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy klimatyzatorem można skutecznie ogrzać pomieszczenia? I jaki będzie tego koszt?

klimatyzator w małym domu
W jaki sposób klimatyzator wytwarza ciepło?

Klimatyzatory dwufunkcyjne nie są „kosmicznym wynalazkiem” ani czymś w tym rodzaju – aby mogły ogrzewać pomieszczenia zamiast je chłodzić, wystarczy odwrócić kierunek ich działania.
W standardowej sytuacji, gdy chcemy uzyskać niższą temperaturę w domu, jednostka wewnętrzna klimatyzacji pełni funkcję parownika, który pobiera energię z otoczenia, dzięki czemu otrzymujemy chłodne powietrze. Jednostka zewnętrzna, będąca skraplaczem, odprowadza w tym przypadku ciepło na zewnątrz. W przypadku uruchomienia funkcji grzania, proces zostaje odwrócony i jednostka zewnętrzna pobiera ciepło, a jednostka wewnętrzna je oddaje i w ten sposób zaczyna grzać pomieszczenie.

Jaka jest efektywność ogrzewania klimatyzacją?

Wiedząc już, że za pomocą klimatyzatora można uzyskać ciepło, nasuwa się praktyczne pytanie – czy jest to proces wydajny? Odpowiedź brzmi: tak, chociaż stopnień wydajności zależy od kilku czynników.
Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na współczynnik COP klimatyzatora. Informuje on o tym, ile energii cieplnej jest stanie wyprodukować dane urządzenie z 1 kW pobranej energii elektrycznej. Im wyższy współczynnik, tym lepiej, ponieważ oznaczać będzie więcej ciepła z 1 kilowata mocy.

Drugą kwestią jest spadek wydajności ogrzewania wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Im zimniej mamy za oknem, tym mniej wydajne będzie ogrzewanie klimatyzacją. Większość klimatyzatorów dwufunkcyjnych ma możliwość grzania przy temperaturze zewnętrznej nie niższej niż -15⁰C. Jednak biorąc pod uwagę coraz rzadziej występujące w Polsce mroźne zimy, ograniczenie to nie stanowi dużego problemu.

Klimatyzator do ogrzewania

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

W celu oszacowania kosztów ogrzewania za pomocą klimatyzacji, trzeba sprawdzić w specyfikacji urządzenia, jaki jest pobór mocy w trybie grzania. Odczytaną wartość należy pomnożyć przez liczbę godzin pracy w ciągu dnia (np. 8 godzin) oraz liczbę dni sezonu grzewczego (około 200 dni). W ten sposób otrzymamy wartość kilowatogodzin potrzebną na sezon grzewczy. Pozostaje przemnożyć tę wartość przez koszt kilowatogodziny i w ten sposób otrzymamy cenę ogrzewania za cały sezon grzewczy.

Przykładowo:

  • – nominalny pobór mocy w trybie grzania wynosi 1,1 kW,
  • – 1,1 kW * 8 h * 200 = 1760 kWh,
  • – 1760 * 0,74 zł = 1302,40 zł (za cały sezon grzewczy).

Koszt ogrzewania klimatyzacją jest zatem niższy niż w przypadku grzania termowentylatorem (farelką) lub grzejnikiem elektrycznym. Jeśli do tego nasz dom wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, koszty spadają do minimum.

Podsumowując, ogrzewanie klimatyzacją ma dużą wydajność, pod warunkiem, że zewnętrzna temperatura nie spada mocno poniżej 0. Dlatego ten sposób ogrzewania będzie najlepszym wyborem w okresie jesiennym oraz wiosennym, kiedy dni są chłodne, ale nie przesadnie mroźne. W okresie zimowym najlepiej sprawdzi się jako sposób na szybkie dogrzanie pomieszczeń. Dzięki klimatyzatorowi uzyskamy żądaną temperaturę w ciągu kilkunastu minut, a sam proces ogrzewania nie wytwarza spalin.

Ogrzewanie domku klimatyzacją jest wygodne, ponieważ do obsługi klimatyzatora wystarczy pilot lub jeden przycisk na urządzeniu. Często można też sterować urządzeniem zdalnie, nie przebywając w domu.

Szukając klimatyzatora do swojego domu, warto wybrać ten o najwyższej klasie energetycznej, który zapewni nam najlepszą wydajność zarówno podczas chłodzenia, jak i grzania pomieszczeń.