Twój Mały Dom

pierwszy w Polsce serwis o małych domach

Deck-House Domki Mobilne i Modułowe
. Artykuły Domy Drewniane Mobilne Modułowe

Rodzaje małych domów – nowoczesne i tanie rozwiązania

Chcąc spełnić marzenie o własnym domu z ogrodem, często głównym ograniczeniem jest koszt inwestycji i długi czas realizacji projektu. Dlatego coraz więcej osób szuka sposobu na tanie domy całoroczne. Dodatkowo, wprowadzenie w życie Polskiego Ładu zwiększyło zainteresowanie małymi domami. Odpowiedzią rynku jest coraz bogatszy wybór różnego rodzaju domów. Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, dla których budowa domu może być tańsza, szybsza i mniej skomplikowana.

małe domy - rodzaje

Domy parterowe

Jak wiadomo, są to domy zbudowane na jednym poziomie, posiadające tylko jedną kondygnację. Zyskują popularność m.in. ze względu szybkość realizacji projektu. Często okazują się również tańsze od domów piętrowych, choć nie jest to regułą i zależy to m.in. od metrażu domu. Do kolejnych zalet domów jednokondygnacyjnych należy fakt, że nie posiadają schodów, które w wielokondygnacyjnych budynkach łączą piętra. Jest to dobrym rozwiązaniem w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz dla seniorów bądź osób z niepełnosprawnościami.

Domy szkieletowe

Znane są również pod nazwą: domy kanadyjskie, choć budowane są również w systemie skandynawskim lub z wykorzystaniem ciężkiego szkieletu niemieckiego. Sposób ich budowy różni się od tradycyjnych domów murowanych. W pierwszej kolejności powstaje szkielet domu, czyli pionowe i poziome belki, a następnie na nim osadza się kolejne elementy domu. Szkielet może być drewniany, jak i stalowy. Z kolei elewacja domów szkieletowych może być drewniana, ale można ją też wykończyć przez otynkowanie lub montaż klinkieru, przez co wyglądem zewnętrznym nie będzie się różnić od domów murowanych. Budowa domów szkieletowych charakteryzuje się szybkością realizacji oraz możliwością rozpoczęcia budowy o dowolnej porze roku.

dom szkieletowy

Domy modułowe

To coraz bardziej popularne domy, które charakteryzują się tym, że są w dużej mierze prefabrykowane i na plac budowy dostarczane są już gotowe elementy, takie jak ściany czy stropy. Dzięki temu czas ich powstawania jest bardzo krótki – same prace na placu budowy mogą zająć ledwie kilka dni, a cały proces od zaprojektowania do zbudowania często trwa kilka miesięcy. Domy modułowe są również z reguły tańszym rozwiązaniem od domów murowanych.

Domy z kontenerów

To właściwie szczególny rodzaj domów modułowych, ponieważ powstają z wcześniej wyprodukowanych kontenerów morskich. W celu zapewnienia komfortu cieplnego, stalowa konstrukcja jest ocieplana za pomocą np. wełny mineralnej. Domy z kontenerów dają możliwość szybkiego postawienia budynku, a także jego modyfikacji i rozbudowy. Są także tańsze od domów budowanych tradycyjnie.

dom z kontenerów

Tiny house

To angielskie określenie tzw. mikrodomów. Są to domy o małej powierzchni, zazwyczaj mniejszej niż 37m2, chociaż w Polsce ze względu na dotychczasowe przepisy z reguły nie przekraczają 35m2. Wielkością są zatem porównywalne do kawalerki. Tiny house to nie tylko rodzaj domów, ale także idea minimalistycznego życia. Decydując się na mieszkanie w mikrodomu oszczędzamy pieniądze, ale także zasoby środowiska.

Domy z drewna

Domy drewniane kojarzą się głównie z domami letniskowymi, jednak nie każdy wie, że równie dobrze można je wybudować w wersji całorocznej. Drewno ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne i wolno reaguje na zmiany temperatury. Domy z drewna mają solidną konstrukcję i są odpowiednio zabezpieczone przed zimnem oraz czynnikami atmosferycznymi. Ich wnętrza charakteryzują się wyjątkową, uspokajającą atmosferą.

Domy mobilne

To kategoria domów, które dzięki swojej konstrukcji zapewniają możliwość transportu na lawecie. Nie należy ich zatem mylić z przyczepami kempingowymi. Domy mobilne, po przywiezieniu do miejsca docelowego, usadawia się np. na bloczkach betonowych lub na płycie fundamentowej. Wbrew pozorom, taki dom oferuje wystarczającą przestrzeń do zamieszkania na stałe, oferującą salon, sypialnię, kuchnię oraz łazienkę. Domy mobilne dają większą niezależność, gwarantują szybką realizację inwestycji i atrakcyjne ceny zakupu.

Houseboat

Houseboat

Houseboat to inaczej barka mieszkalna, czyli dom na wodzie. Jest nie tylko pomysłem na spędzenie wyjątkowych wakacji, ale także sposobem na życie, bowiem statki te są przystosowane do zamieszkania przez cały rok. Choć w pierwszej chwili może się to wydawać ekstrawaganckim pomysłem na dom, to trzeba zauważyć, że coraz więcej ludzi interesuje się zakupem barki mieszkalnej. Cena zakupu wypada atrakcyjnie w porównaniu to tradycyjnego domu, a wrażenia i widoki towarzyszące mieszkaniu na wodzie są nieporównywalne.

Podziel się