Sztuczna inteligencja i urządzenia z przydomkiem „smart” pojawiają się w coraz to kolejnych obszarach otaczającego nas świata. Od kilku lat coraz częściej można spotkać się z pojęciem smart home, czyli inaczej inteligentny dom. Co się kryje pod tym określeniem?
Smart home – inteligentny dom
Idea inteligentnego domu opiera się na założeniu, że wszystkimi jego urządzeniami można sterować z jednego urządzenia. System taki ma zapewniać pełną kontrolę nad domostwem oraz automatyzację pewnych działań w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Najpopularniejsze funkcje automatyki domowej prezentujemy poniżej.
Inteligentne żarówki – smart bulb w smart home
Dzięki nim możliwe jest sterowanie oświetleniem z poziomu telefonu, tabletu lub za pomocą komend głosowych. Parametrami, które można ustawiać, są moc i kolor światła, a także harmonogram jej pracy. Żarówki te są energooszczędne dzięki wykorzystaniu technologii LED, a z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji można uzyskać raport o zużyciu energii.
Inteligentne gniazdko
To bardzo dobre rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do swojego domu smart rozwiązania, ale dysponujemy ograniczonym budżetem. Gniazdka inteligentne, inaczej smart plug, to jedno z tańszych rozwiązań, pozwalających zdalnie sterować urządzeniami. Dzięki nim mamy możliwość włączać lub wyłączać sprzęt domowy, kiedy jesteśmy poza domem, a także pozyskiwać dane o zużyciu energii przez poszczególne urządzenia.
Inteligentne systemy zarządzania roletami
Wielu z nas zasłania okna przed snem, aby ograniczyć wpadanie światła i ułatwić zasypianie. Jednak skutkuje to tym, że rano budzimy się w ciemnym pomieszczeniu i nieraz utrudnia to znacząco pobudkę. A gdyby tak sprawić, żeby budziły nas delikatne promienie wschodzącego słońca? Taką możliwość dają właśnie inteligentne rolety. Można nimi sterować za pomocą pojedynczych komend wywołanych w aplikacji lub poprzez polecenie głosowe, ale także przez ustalenie harmonogramu ich działania.
Inteligentne czujniki w Twoim smart home
To szeroka grupa urządzeń, wśród których wyróżnić można: czujniki temperatury, czujniki gazu, czujniki dymu, czujniki ruchu, czujniki zalania, czujnik otwarcia drzwi i okien. Ich zastosowanie znacząco podnosi bezpieczeństwo domowników, ostrzegając np. o wykrytym ruchu w pobliżu domu lub wycieku wody i ryzyku zalania.
Czy warto zastosować technologię Smart home?
To pytanie zadaje sobie na pewno wiele osób, które planuje budowę własnego domu, remont mieszkania lub po prostu chce unowocześnić swoje cztery kąty. Prezentując zalety urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu, jakimi są: oszczędność energii, większe bezpieczeństwo oraz komfort, nietrudno dojść do wniosku, że jest to technologia przyszłościowa i warta zastosowania. Przeszkodą może się jednak okazać koszt zakupu i instalacji systemu smart. Jednak i w tym przypadku nie trzeba od razu rezygnować automatyki domowej, ponieważ inteligentne rozwiązania możemy wprowadzać stopniowo, po kolei inwestując w kolejne urządzenia. Dobra wiadomość jest też taka, że postęp technologiczny i rosnąca konkurencja wpływają na obniżenie cen, zatem bardzo możliwe, że technologia smart home będzie w niedługim czasie coraz bardziej przystępna cenowo.