Skip to content Skip to footer

Oto sposoby na to jak zmniejszyć koszty ogrzewania

Sezon grzewczy to zawsze zwiększone zapotrzebowanie na energię, a to przekłada się na wyższe rachunki i uszczuplenie naszego budżetu domowego. Można jednak zaoszczędzić sobie zbędnych wydatków i znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na to, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

zmniejsz rachunki za ogrzewanie
fot. pixabay.com

1. Zadbaj o szczelne drzwi i okna

Każda najmniejsza nieszczelność w naszych drzwiach lub oknach to miejsce ucieczki ciepła, za które płacimy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup i prawidłowy montaż nowoczesnych drzwi i okien o niskiej przenikalności cieplnej. Jest to rozwiązanie wymagające pewnego wkładu finansowego, jednak inwestycja szybko się zwróci w niskich rachunkach, a dzięki dostępnym dofinansowaniom na termomodernizację, można liczyć na obniżenie kosztów zakupu.
Co jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić w danym momencie na wymianę? Wówczas koniecznie uszczelnijmy nasze drzwi i okna. W tym celu potrzebna będzie samoprzylepna uszczelka, którą przykleja się na brzegi futryny. W ten sposób niewielkim kosztem znacznie poprawimy skuteczność ogrzewania.

2. Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Dobrym pomysłem na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach jest zamontowanie ekranów zagrzejnikowych. Są to specjalne maty pokryte folią aluminiową, którą przyklejamy na kaloryferem. Dzięki temu ciepło zostaje odbijane od ściany do zewnątrz pomieszczenia, a jego ucieczka na zewnątrz zostaje ograniczona.

3. Nie zasłaniaj grzejników

Zwróćmy uwagę, czy żaden z kaloryferów w naszych domach nie jest zastawiony przez meble bądź w inny sposób osłonięty od otoczenia. Przy urządzaniu pomieszczeń, powinniśmy zachować minimalny odstęp innych przedmiotów od grzejnika wynoszący 10 cm.

4. Wietrz pokoje we właściwy sposób

Chociaż podczas otwierania okien wypuszczamy część ciepła na zewnątrz, nie powinniśmy rezygnować z codziennego wietrzenia pomieszczeń. Dostęp do świeżego powietrza jest istotny nie tylko dla naszego zdrowia, ale pomaga też w walce z wilgocią w mieszkaniu. Aby jednak nie wyziębiać zbytnio pomieszczeń, warto przed wietrzeniem skręcić kaloryfery, a samo wietrzenie wykonać przez otwarcie okien na oścież na kilka minut. Jest to o wiele bardziej efektywny sposób, niż długie wietrzenie przy lekko uchylonym oknie.

5. Wykorzystaj słońce

W słoneczne dni warto odsłaniać okna w naszych domach, tak aby promienie słoneczne mogły ogrzać pomieszczenia. Wykorzystywanie do ogrzewania naturalnych źródeł ciepła, takich jak słońce, to jedna z zasad wykorzystywana m.in. w domach pasywnych, ale zasadę tę możemy zastosować w każdym domu. Z kolei w nocy warto zasłonić okna roletami lub zasłonami (jednak w ten sposób, aby nie zasłonić kaloryferów). Dzięki temu w pewnym stopniu ograniczymy ucieczkę ciepła przez szyby.

ogrzewanie
fot. pixabay.com

6. Nie przesadzaj z temperaturą

Optymalna temperatura pomieszczeń, w których przebywamy, to około 20-22⁰C, dla sypialni jest to nieco mniej: 17-19⁰C, z kolei w łazience dobrze jest mieć trochę cieplej – w okolicach 24⁰C. Zbyt wysoka temperatura w naszych domach jest nie tylko bardzie kosztowna, ale też niezdrowa. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury w domu już o 1⁰C pozwala zmniejszyć wydatki na energię o około 5%.