Jeśli zależy nam na dużej ilości zieleni wokół domu, a jednocześnie chcielibyśmy osłonić nieco swoją posesję, to dobrym wyborem będzie żywopłot. Najlepiej, aby był całoroczny i szybko rosnący. Nasuwa się zatem pytanie: jakie rośliny na żywopłot będą najlepsze?
Przedstawiamy 8 propozycji roślin na żywopłot.
Rośliny iglaste szybko rosnące
Drzewa i krzewy iglaste mają tę cechę, że są zimozielone (wyjątkiem tutaj jest modrzew). Oznacza to, że zachowują zielony kolor przez cały rok, nawet zimą. Najczęściej stosowanymi na żywopłot roślinami iglastymi są:
świerk
– dobrze znosi cięcie, więc nadaje się na żywopłoty formowane. Dobrze osłania przed wiatrem. Ponieważ istnieje kilka odmian świerków o różnym odcieniu igieł, daje to możliwość urozmaicenia kolorystycznego żywopłotu.
cis pospolity
– wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia środowiska, jest odporny na mrozy, bardzo dobrze znosi cięcie. Tworzy bardzo elegancki i okazały żywopłot. Należy jednak uważać na jego owoce – są trujące, należy więc szczególnie pilnować małe dzieci przebywające w pobliżu.
daglezja zielona
– bardzo dobrze radzi sobie w suchych warunkach. Młode drzewko ma stożkowaty pokrój, a jej roczny przyrost to około 70cm. Posiada miękkie, ciemnozielone igły, które mają piękny zapach – po roztarciu ich w dłoniach można poczuć cytrusowy aromat, kojarzony z cukierkami.
żywotnik
– popularnie nazywany tują. Charakteryzuje go szybki wzrost. Jest częstym wyborem do obsadzania ogrodzeń, przede wszystkim ze względu na niską cenę w porównaniu do drzew podobnej wielkości. Nie zaleca się jednak sadzenia żywotnika w pobliżu roślin owocowych, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na plony.
Rośliny liściaste szybko rosnące
Na żywopłot będzie się nadawała większość roślin liściastych, jednak jeśli zależy nam, aby były szybko rosnące, warto rozważyć poniższe gatunki:
buk zwyczajny
– tworzą wysokie, dobrze zakorzenione i solidne żywopłoty. Można go bez obaw formować, bo dobrze znosi przycinanie. Nie szkodzą mu również zimowe mrozy. Nie jest rośliną zimozieloną, ale sezonowa zmiana koloru liści dodaje uroku i przełamuje monotonię.
ligustr pospolity
– jest to krzew, z którego można formować efektowne żywopłoty. Rośnie do wysokości około 3m. Ma gęsty układ gałązek, będzie zatem dobrym wiatrochronem. Ligustr szybko rośnie i nie jest wymagający jeśli chodzi o warunki.
laurowiśnia wschodnia
– wyróżnia się błyszczącymi liśćmi, które zachowują zielony kolor przez cały rok. Jest krzewem kwitnącym i wiosną wypuszcza drobne, białe, miododajne kwiatki. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze.
berberys Thunberga
– ten krzew charakteryzuje się wyjątkowymi kolorami liści, w zależności jaką odmianę wybierzemy, mogą być one czerwone, bordowe czy też żółte. Posiada ostre kolce na gałązkach, więc może dodatkowo odstraszać nieproszonych gości.
Roślin, które nadają się na żywopłot jest całe mnóstwo
Wybór zależy głównie od naszych wymagań i koncepcji urządzenia ogrodu. Warto przed dokonaniem wyboru zapoznać się z wymaganiami glebowymi rośliny, sprawdzić jakie nasłonecznienie będzie odpowiednie oraz dowiedzieć się, jak dana roślina wpływa na swoje otoczenie i czy nie szkodzi innym gatunkom. Po dokonaniu właściwego wyboru pozostaje nam wybrać się do ogrodu, posadzić sadzonki i czekać na efekty.