Domy z bali – poznaj zalety tego rodzaju budownictwa
Każdy, kto choć raz był w górskiej miejscowości, z pewnością widział domy z drewnianych bali. Nietrudno je zauważyć, gdyż przyciągają wzrok swoim niesamowitym, urokliwym i ciepłym wyglądem. Domy z bali podbijają serca tych, którzy je widzieli lub mieli okazję w nich pomieszkać, dlatego też coraz częściej można je spotkać w innych rejonach Polski. Czy oprócz aspektów wizualnych, dom z bali ma też inne zalety? Przedstawiamy 6 powodów, dla których warto zamieszkać w takim domu.
Dom z bali to solidna konstrukcja
Jeżeli na myśl o domu z drewna macie obawy, czy taka konstrukcja będzie trwała, to możecie być spokojni – dom z bala przetrwa wiele pokoleń. Drewno stosowane do budowy to niezwykle solidny materiał. Warto przy tym pamiętać, że w pierwszych latach funkcjonowania domu z bali, drewno będzie pracować – oznacza to, że drewno delikatnie będzie się kurczyć, aż całkowicie osiądzie. Proces ten trwa średnio 2 do 5 lat, a po tym okresie dom osiąga pełną stabilność.
Przy odpowiedniej pielęgnacji, polegającej na impregnowaniu raz na kilka lat, budynek zachowa trwałość na nawet kilkaset lat! Jako dowód, wystarczy odwiedzić dowolny skansen – domy budowane wieki temu, w mniej zaawansowanej technologii niż dzisiaj, można oglądać do dzisiaj.
Optymalny mikroklimat
O domach z drewna mówi się, że mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Potwierdzą to wszyscy, którzy mieli okazję mieszkać chociaż kilka dni w góralskim domu – człowiek czuje się w nich po prostu lepiej. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą naturalnej regulacji wilgotności. Drewno pochłania wilgoć, gdy jest jej w powietrzu za dużo, a oddaje ją w przypadku zbyt suchego powietrza. Ma to pozytywny wpływ na nasze błony śluzowe, dlatego dom z bali to dobre miejsce szczególnie dla osób z problemami układu oddechowego oraz dla alergików.
Dom z bali zapewnia doskonałą izolację cieplną
Drewno jest doskonałym izolatorem. Ponieważ bardzo wolno reaguje na zmiany temperatury w otoczeniu, dom zbudowany z drewna będzie zapewniał przyjemny chłód latem, a ciepło zimą. Ważne jest jednak, aby przy budowie domu zadbać o szczelne połączenie elementów drewnianych, uwzględniając osiadanie domu w pierwszych latach. Doświadczony wykonawca zrobi to we właściwy sposób, a wówczas będziemy się cieszyć doskonałą izolacją termiczną domu.
Szybka realizacja
Po wykonaniu fundamentów, prace związane z budowaniem domu z drewna przebiegają szybko. Dodatkowo domy z bali można stawiać niezależnie od pory roku.
Dom z bali to ekologiczne rozwiązanie
Drewno jest surowcem odnawialnym, a to stosowane do budowy pochodzi ze zrównoważonych upraw. Jest zatem ekologicznym sposobem na budowę domu. Jeśli dom z bali wyposażymy dodatkowo w źródła energii odnawialnej, np. panele fotowoltaiczne, inwestycja będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku.
Minimum prac wykończeniowych
Prace wykończeniowe domu z bali obejmują o wiele mniej czynności, niż w przypadku domu murowanego. Jest o wiele mniej tzw. prac mokrych, ponieważ nie ma potrzeby tu tynkowania i malowania ścian.
Jakie są koszty wybudowania domu z bali?
Na ostateczną cenę domu z bali ma wpływ m.in. wybrany gatunek drewna czy stopień skomplikowania projektu. Trzeba też zaznaczyć, że ceny materiałów budowlanych, w tym i drewna, w ostatnim czasie wzrosły i często się zmieniają, dlatego trudno podać konkretny koszt inwestycji. Cena gotowego, całorocznego domu z bali zaczyna się z reguły od 3500 zł/m2, jednak o dokładny cennik najlepiej zapytać konkretnego wykonawcę.